اپراتورها

بازار سرمایه

تلفن همراه

خبر اول

June 14, 2024
9:52 جمعه، 25ام خردادماه 1403
کد خبر: 167830

کاهش رشد شرکت مخابراتی چینی به دلیل کاهش تقاضا

ICTna.ir – نرخ رشد شرکت‌های مخابراتی چین برای اولین بار در سال‌های اخیر به دلیل کاهش تقاضای شرکت‌ها به زیر رشد تولید ناخالص داخلی می‌رسد.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، پس از دو سال گسترش سریع که توسط سرویس‌های ابری و تحول دیجیتال تامین می‌شود، رشد برای شرکت‌های مخابراتی چین کند شده است. یک مقاله تحقیقاتی اشاره کرده است که رشد صنعت در سه ماهه اول برای اولین بار در چند سال گذشته از نرخ رشد تولید ناخالص داخلی چین عقب تر است.

درآمد حاصل از این چهار اپراتور به 443.7 میلیارد یوان چین (61.3 میلیارد دلار آمریکا) رسیده است که نسبت به سال گذشته 4.5 درصد بهبود یافته است اما نسبت به رشد 7.7 درصدی سه ماهه اول سال گذشته و کمتر از 6.2 درصدی که در کل سال به دست آمده است، بسیار کمتر است. .

رشد 0.8 واحد درصد کمتر از رقم رشد تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول کشور 5.3 درصد است.

این مقاله توسط Hu Shiliang گفت که کاهش درآمد در درجه اول نتیجه رشد کمتر در تجارت نوظهور و داده های تلفن همراه است. درآمد کسب‌وکارهای نوظهور، که شامل خدمات ابری و مرکز داده‌ها می‌شود، 117 میلیارد یوان (16.2 میلیارد دلار) بود که 12.2 درصد افزایش داشت، اما نسبت به نرخ رشد 19 درصدی در سال گذشته بسیار پایین‌تر بود.

درآمد حاصل از داده های تلفن همراه، بزرگترین بخش واحد، در مجموع به 160 میلیارد یوان (22.1 میلیارد دلار) رسید که 1.3 درصد کاهش داشت و 0.4 درصد کمتر از سال گذشته بوده است.

هو استدلال کرد که دلیل اصلی برای اعداد پایین فقدان تقاضای شرکت برای تحول دیجیتال، به ویژه در بخش SME بود.

 

889 میلیون مشترک 5G

وی گفت: «عدم اشتیاق برای کاربردهای دیجیتالی مانند 5G، عدم تقاضای بازار برای دیجیتالی شدن را تعیین می کند که دلیل اصلی کاهش رشد درآمد است.

او گفت که علاوه بر این، شرکت‌های مخابراتی دیگر از مزایای مقیاس رو به رشد برخوردار نیستند، در حالی که تعدادی از محصولات آنها دارای ارزش افزوده پایینی هستند.

اپراتورهای چینی ممکن است به دلیل کاهش تقاضای شرکت ها با باد مخالف روبرو شوند، اما هنوز برخی از قوی ترین نتایج مالی صنعت را منتشر می کنند؛ در سه ماهه اول اپراتور چاینا موبایل، سود خالص 29.6 میلیارد یوآن (4.1 میلیارد دلار) را گزارش کرد که 5.5 درصد افزایش داشت، شرکت مخابرات چین یا همان چاینا تلکام، با افزایش 7.7 درصدی به 8.6 میلیارد یوآن (1.2 میلیارد دلار) رسید در حالی که چاینا یونیکام، 5.6 میلیارد یوآن (773 میلیون دلار) را اعلام کرد. و به رشد سود، 8.9 درصدی رسید.

همچنین هیچ نشانه ای از رویگردانی سرمایه گذاران وجود ندارد. از ابتدای سال جاری، سهام چاینا موبایل، چاینا تلکام و چاینا یونیکام به ترتیب 17، 19و 28 درصد افزایش یافته اند.

صنعت مخابرات چین این هفته پنجمین سالگرد راه اندازی 5G را جشن گرفت. بر اساس ارقام MIIT، چهار اپراتور دولتی بین آنها 889 میلیون کاربر 5G دارند که بیش از نیمی از مجموع 1.6 میلیارد نفر در سراسر جهان را تشکیل می دهند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.