سخت‌افزار

فناوری اطلاعات

June 12, 2024
18:47 چهارشنبه، 23ام خردادماه 1403
کد خبر: 167955

تشدید تحریم‌های آمریکا علیه فروش تراشه به روسیه

منبع: ایسنا

دولت آمریکا، تحریم‌های فروش تراشه‌های نیمه‌رسانا و سایر کالاها به روسیه را گسترش داده و فروشندگان شخص ثالث را در چین و کشورهای دیگر هدف قرار می‌دهد.

بلومبرگ به نقل از منابع آگاه نوشت: دولت بایدن در روز چهارشنبه، تغییراتی را اعلام خواهد کرد که دامنه کنترل‌ها و محدودیت‌های صادراتی را برای کالاهای تحت برند آمریکایی، حتی اگر در داخل کشور تولید نشده باشند، گسترش می‌دهد.

تراشه‌ها، هدف اصلی تغییرات اخیر هستند. به گفته منابع آگاه، با وجود تلاش برای محدود کردن دسترسی مسکو به فناوری‌هایی که از اقدامات جنگی حمایت می‌کنند، روسیه همچنان موفق به تهیه تراشه‌ها از کشورهای شخص ثالث برای استفاده در موشک‌ها و سایر تجهیزات نظامی در میدان نبرد می‌شود.

منابع آگاه اظهار کردند: آمریکا با انتشار دستورالعمل‌های گسترده‌تر محصولات، دسته بندی اقلام محدود شده را گسترش خواهد داد و همچنین نهادهایی را در هنگ کنگ شناسایی می‌کند که کالاها را به دست مسکو می‌رسانند.

فروشندگان شخص ثالث

به گفته منابع مطلع از این اقدامات، یکی از بزرگ‌ترین تغییرات در تحریم‌های گسترش‌یافته، مربوط به نحوه اجرای الزاماتی برای تولیدکنندگان یا فروشندگان شخص ثالثی است که برای فروش تراشه‌ها و سایر کالاها به نهادهای نظامی روسیه، نیاز به مجوز صادرات دارند.

رگولاتورهای آمریکا قصد دارند فروش تراشه‌های ساخته شده و فروخته شده در خارج از کشور که برند آمریکایی دارند یا بر اساس فناوری آمریکایی یا با تجهیزات مرتبط با آمریکا ساخته شده باشند و در نتیجه مشمول تحریم‌ها هستند را محدود کنند.

پیش از این، اجرای قانون بیشتر بر روی کالاهایی با منشا آمریکا متمرکز بود. یکی از این افراد گفت: آمریکا، فروشندگان شخص ثالث را شناسایی می‌کند و به آنها هشدار می‌دهد اجازه ندارند تراشه‌های تحت برند آمریکا را به روسیه بفروشند. این فروشندگان اغلب در چین مستقر هستند.

آمریکا همچنین برای اولین بار آدرس‌هایی را بدون نام شرکت شناخته شده، در لیست نهادهای تحریم شده خود، منتشر خواهد کرد. این شامل هشت آدرس در هنگ کنگ است که دولت آمریکا می‌گوید با صادرات مجدد تراشه‌ها به روسیه، مرتبط است.

فروشندگان می‌توانند برای مجوز فروش در صورتی که برای یک هدف قانونی و غیر نظامی باشد، درخواست دهند.

یکی از این افراد گفت: شرکت‌هایی که تحریم‌ها را نقض می‌کنند، ممکن است مشمول مجازات‌های کیفری یا محدودیت‌هایی برای محصولات خود شوند.

به گفته یکی از این منابع آگاه، دولت بایدن همچنین دستورات مربوط به انکار موقت مربوط به شرکت‌هایی را که متهم به نادیده گرفتن محدودیت‌ها و فروش کالاها، به ویژه مربوط به بخش هواپیمایی روسیه هستند، تشریح خواهند کرد. آمریکا در حال گسترش محدودیت‌ها به نرم‌افزار سازمانی مورد استفاده در روسیه است که تاثیر عملی آن، متوقف کردن به‌روزرسانی‌های آن نرم‌افزار خواهد بود.

دسترسی به فناوری

اقدام برای گسترش اعمال محدودیت‌ها به تراشه‌های ساخت خارج از آمریکا، جدیدترین اقدام در تلاش آمریکا و اتحادیه اروپا برای محدود کردن دسترسی روسیه به فناوری‌های مورد استفاده در جنگ است. با وجود چندین دور محدودیت‌های تجاری، روسیه با وارد کردن نیازهای خود از طریق کشورهای دیگر یا شبکه‌های واسطه، این محدودیت‌ها را دور زده است.

روسیه در سال میلادی گذشته، بیش از یک میلیارد دلار تراشه پیشرفته وارد کرد. برخی از این محموله‌ها توسط شرکت‌های تابعه و پیمانکاران فرعی شرکت‌های غربی ساخته شده و توسط فروشندگان و واسطه‌ها، جابجا شدند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اتحادیه اروپا در حال حاضر سرگرم بحث درباره پیشنهادهایی است که از شرکت‌ها می‌خواهد بررسی‌های خود را افزایش دهند و آنها را در قبال اقدامات شرکت‌های تابعه خود، مسئول می‌کند. با این حال، به دلیل نگرانی‌ها از بار سنگین تحمیل شده بر دوش شرکت‌ها، چندین کشور عضو فشار می آورند تا این پیشنهادات کنار گذاشته شوند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.