اپراتورها

باندپهن

باندپهن ثابت

تلفن همراه

July 6, 2024
14:40 شنبه، 16ام تیرماه 1403
کد خبر: 169336

دسترسی ۹۸ درصد جمعیت روستایی کشور به اینترنت پرسرعت

براساس آخرین اظهارات وزیر ارتباطات با اتصال ۸ هزار روستای بالای۲۰ خانوار و ۳ هزار روستای زیر ۲۰ خانوار،تعداد روستاهای متصل بالای ۲۰خانوار از ۸۰ درصددر ابتدای دولت به ۹۷درصد رسید و ۹۸.۵درصد جمعیت روستایی کشور به اینترنت پرسرعت دسترسی پیدا کردند.

به گزارش ایسنا، نزدیک به یک دهه است که رشد و توسعه فضای مجازی بستری جدید برای کسب‌و کار مردم به صورت دیجیتالی فراهم کرده است، به گونه‌ای که در حال حاضر بسیاری از شهروندان یا مشتری این فضا هستند یا فردی از خانواده آنها برای ارائه خدمات در این فضا حضور دارد؛ بنابراین یکی از حقوق اساسی شهروندان در همه کشورها را می‌توان دسرسی به ارتباطات پایدار دانست چراکه تبدیل به حق شده و باید عدالت در این حوزه ایجاد شود.

نکته قابل توجه این است عدالت ارتباطی مختص به مناطق شهری نبوده و مناطق روستایی و صعب العبور هم باید از این حق برخوردار شوند؛ بنابراین توجه به برقراری ارتباطات پایدار و ثابت برای روستاها بیش از گذشته در دولت سیزدهم مورد تأکید و توجه قرار گرفت.

یکی از اقدامات مهمی که طی سه سال گذشت برای این هدف مهم در دستور کار قرار گرفت، می‌توان شبکه ملی اطلاعات دانست که در طی سه سال به پیشرفت بیش از ۶۵ درصدی یعنی دو برابری نسبت به گذشته رسیده است. این شبکه در کنار مزیت‌های گوناگون امکانی را فراهم می‌کند که می تواند روند اتصال روستاها را برای تحقق هرچه بیشتر عدالت ارتباطی، تسریع کند.

دسترسی روستاها به اینترنت در دوره ۱۰۰۰ روز خدمت دولت سیزدهم یکی از اهداف مهمی بود که با تأکید دولتمردان تا حد بسیاری محقق شد به گونه‌ای که اخیرا عیسی زارع‌پور – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – اخیرا با انتشار پستی در یک شبکه اجتماعی داخلی درباره آخرین وضعیت پوشش ارتباطی و اینترنت روستاها اظهار کرد: با اتصال ۸ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار و ۳ هزار روستای زیر ۲۰ خانوار، تعداد روستاهای متصل بالای ۲۰ خانوار از ۸۰ درصددر ابتدای دولت به ۹۷ درصد رسید.

وی تأکید کرد: به این ترتیب ۹۸.۵ درصد جمعیت روستایی کشور به اینترنت پرسرعت دسترسی پیدا کردند.

نکته قابل توجه این است بیشتر روستاهایی که در این مدت پوشش ارتباطی آنها برقرار شد روستاهایی بودند که از نظر وجود زیرساخت مانند جاده، برق و زیرساخت شبکه که از الزامات ایجاد پوشش اینترنتی محسوب می‌شود در مضیقه بودند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.