تلفن همراه

فناوری

July 6, 2024
16:56 شنبه، 16ام تیرماه 1403
کد خبر: 169417

دانشمندان روش جدیدی برای ارتباطات کوانتومی ایمن با سرعت بالا ابداع کردند

منبع: Digiato

دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا در ایجاد روشی جدید برای انتقال اطلاعات و ارتباطات کوانتومی با استفاده از نوعی از ذرات نور به نام کیودیت (Qudit) به پیشرفت قابل‌توجهی دست یافته‌اند. این کیودیت‌ها نسبت به کیوبیت‌ها (Qubit) مزیت‌هایی دارند و نوید اینترنت کوانتومی امن و قدرتمندی را می‌دهند.

براساس گزارش Phys و مقاله منتشرشده در eLight، این روش جدید از دو ویژگی نور (حالت فضایی و قطبش آن) برای ایجاد کیودیت‌های چهاربعدی بهره می‌برد. این کیودیت‌ها روی تراشه‌ای خاص ساخته شده‌اند که امکان مهندسی کوانتومی و انتقال داده‌های دقیق را فراهم می‌کند. این روش جدید در مقایسه با روش‌های مرسوم مزیت‌هایی دارد و باعث افزایش سرعت انتقال داده‌ها و مقاومت در برابر خطاها می‌شود.

مزیت روش جدید برای ارتباطات کوانتومی
اطلاعات کوانتومی معمولاً روی کیوبیت‌ها رمزگذاری می‌شوند که با خاصیت برهم‌نهی خود می‌توانند در حالت صفر، یک یا هر دو هم‌زمان وجود داشته باشند. این خاصیت آن‌ها را برای محاسبات پیچیده ایده‌آل می‌کند اما مقدار داده‌ای که می‌توانند در ارتباطات حمل کنند، محدود می‌شود. برعکس، کیودیت‌ها می‌توانند اطلاعات را در ابعاد بالاتر رمزگذاری کنند و در یک کنش داده‌های بیشتری انتقال دهند.

یکی از مزیت‌های کلیدی این روش توانایی کیودیت‌ها برای حفظ خواص کوانتومی خود در فواصل طولانی است. این امر باعث می‌شود آن‌ها برای کاربردهایی مانند ارتباطات کوانتومی مبتنی‌بر ماهواره که در آن داده‌ها باید مسافت‌های زیادی را بدون ازدست‌دادن یکپارچگی خود طی کنند، عالی هستند.

در روش جدید، محققان از درهم‌تنیدگی کوانتومی و دو فوتون استفاده کردند. درهم‌تنیدگی پدیده‌ای است که در آن دو ذره به هم متصل می‌شوند و بدون درنظرگرفتن فاصله فیزیکی، سرنوشت و خاصیت‌های یکسانی دارند.

در این حالت، یک فوتون به نام «فوتون سیگنال» روی تراشه مهندسی می‌شود تا با استفاده از حالت فضایی و قطبش آن یک کیودیت چهاربعدی ایجاد کند. فوتون دیگر به نام «فوتون بیکار» نیز بدون تغییر باقی می‌ماند و نقش آن در واقع کنترل از راه دور فوتون سیگنال است. اکنون با مهندسی و دستکاری فوتون بیکار دانشمندان می‌توانند وضعیت فوتون سیگنال را کنترل کرده و اطلاعات را روی آن رمزگذاری کنند.

این روش جدید پتانسیل ایجاد انقلابی در ارتباطات کوانتومی دارد و مسیر را برای ایجاد اینترنت کوانتومی پرسرعت هموار می‌کند که می‌تواند حجم عظیمی از داده را به‌طور ایمن در فواصل طولانی انتقال دهد.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.