سخت‌افزار

فناوری اطلاعات

July 9, 2024
10:51 سه شنبه، 19ام تیرماه 1403
کد خبر: 169579

روشی تازه برای ساخت ترانزیستورهای کوچک‌تر از یک نانومتر

منبع: Digiato

محققان مؤسسه علوم پایه کره جنوبی به پیشرفت قابل‌توجهی در فناوری نیمه‌رسانا و نانومواد دست یافتند که می‌تواند منجر به توسعه دستگاه‌های الکترونیکی بسیار کوچک‌تر، قوی‌تر و کارآمدتر شود. این تیم تحقیقاتی فرایندی را برای ایجاد ترانزیستورهای زیرنانومتری (Sub-nanometer Transistor) ایجاد کردند که می‌تواند بر محدودیت‌های فرایند لیتوگرافی سنتی غلبه کند.

براساس گزارش TechSpot و مقاله منتشرشده در نیچر، با تکنیک جدید محققان می‌توان از نانومواد فلزی «یک‌بعدی» با عرض 0.4 نانومتر برای استفاده به عنوان الکترود دریچه یا گیت الکترود (Gate Electrode) روی بسترهای دوبعدی بهره برد. این تکنیک جدید نوید غلبه بر محدودیت‌های لیتوگرافی سنتی را می‌دهد.

دستگاه‌های یکپارچه مبتنی بر نیمه‌رسانا‌های دوبعدی، حتی زمانی که ضخامت آن‌ها در سطح اتمی نازک شود، خواص الکتریکی بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند. این امر آن‌ها را به گزینه‌های امیدوارکننده‌ای برای ایجاد دستگاه‌های الکترونیکی بسیار نازک و با کارایی بالا تبدیل می‌کند. یک مطالعه جداگانه نیز نشان داده بود که این مدارهای منطقی دوبعدی می‌تواند برای دوران پس از قانون مور (Moore’s law) کاربرد داشته باشند.بااین‌حال، توسعه فرایندهای تولید برای مدارهای مجتمع براساس طرح‌های دوبعدی با موانع قابل‌توجهی مواجه است. ادغام مواد دوبعدی در دستگاه‌ها بدون آسیب‌رساندن به ساختار ظریف آن‌ها بسیار دشوار است و دستیابی به تولید مداوم مواد دوبعدی در مقیاس بزرگ با کیفیت بالا نیز مسائل مختلفی ایجاد می‌کند.

مشکل دیگر این است که لیتوگرافی و تکنیک‌های ساخت فعلی در چنین مقیاس‌های کوچکی کار نمی‌کنند. در فرایندهای مرسوم ساخت نیمه‌رسانا، کاهش طول گیت به زیر چند نانومتر به دلیل محدودیت رزولوشن لیتوگرافی غیرممکن است.

نکته مهم در این فرایند این است که درجه یکپارچگی در دستگاه‌های نیمه‌رسانا با عرض و راندمان گیت الکترود تعیین می‌شود که جریان الکترون‌ها را در ترانزیستور کنترل می‌کند. اکنون محققان باتوجه به این امر، از یک ساختار موسوم به «مرز دوگانه آینه‌ای» (MTB) متشکل از مولیبدن دی‌سولفید (Molybdenum disulfide) – که یک نیمه‌رسانای دوبعدی با عرض تنها 0.4 نانومتر است – به عنوان یک گیت الکترود استفاده کردند و بر محدودیت‌های فرایند لیتوگرافی قدیمی غلبه کردند.

درواقع، محققان اکنون می‌توانند با کنترل ساختار کریستالی در سطح اتمی، نیمه‌رسانای دوبعدی موجود را به یک MTB یک‌بعدی تبدیل کنند. این ساختارهای فلزی یک‌بعدی می‌توانند به عنوان گیت الکترود در ترانزیستورهای بسیار کوچک قرار گیرند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.