تجارت الکترونیک

فناوری اطلاعات

July 9, 2024
18:08 سه شنبه، 19ام تیرماه 1403
کد خبر: 169616

سازمان مالیاتی کشور از دسترسی پژوهشگران به داده‌های مالیاتی خبر داد

منبع: Peivast

سازمان مالیاتی کشور برای نخستین بار دسترسی به داده‌های مالیاتی کاربران خود را برای پژوهشگران و کسب‌وکارها فراهم کرد. از طرفی ایجاد آزمایشگاه داده‌کاوی برای پژوهشگران توسط این سازمان دولتی، شفاف‌سازی جریان‌های مالی را به دنبال خواهد داشت. مچنین با برنامه‌ریزی سازمان مالیاتی به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان در استفاده از هوش مصنوعی برای فرآیندهای مالیاتی، هوشمندسازی مالیات‌ستانی در حال اجرا شدن است.

طبق گفته‌های مدیر کل دفتر طراحی و هوشمندسازی سازمان مالیاتی استفاده از مدل‌های هوشمند در سازمان مالیاتی کشور در دستور کار قرار گرفته است. از این به بعد با تجمیع داده‌ها در آزمایشگاه امکان دسترسی پژوهشگران به داده‌ها مالیاتی فراهم خواهد بود و می‌توان از این داده‌ها در جهت شفاف‌سازی جریان‌های مالی استفاده کرد.

دسترسی به داده‌های مالیاتی
محمد عبدوس؛ مدیر کل دفتر طراحی و هوشمندسازی سازمان مالیاتی، اعلام کرد:« از آنجایی که حجم اقتصاد روزبه‌روز افزایش می‌یابد، فرار مالیاتی روند فزاینده‌ای پیش گرفته است. به همین ‌خاطر به کار گرفتن مدل‌های هوشمند می‌تواند تا حدودی با این پدیده مقابله کند.» از این جهت امکان دسترسی پژوهشگران به داده‌های مالیاتی فراهم شده است تا با گمنام‌سازی داده‌ها در آزمایشگاه داده‌کاوی سازمان، آنها بتوانند از این داده‌ها در جهت شفاف‌سازی جریان‌های مالی استفاده کنند.

عبدوس در راستای برنامه‌های هوشمندسازی دریافت مالیات گفت:« مسائل عمده و مهم سازمان از این به بعد قابل حل است. از طرفی این قابلیت وجود دارد تا مودیان با ارتباط آنلاین با سایر دستگاه‌ها، ‌صحت‌سنجی مالیاتی را دریافت کنند.»

او در ادامه اضافه کرد:« همین موضوع باعث شده است سازمان مالیاتی با استفاده از دستگاه‌های مختلف داده‌ها را با ساختارهای متنوع دریافت کند و این امر سبب شده که امور مالیاتی کشور به سمت استفاده از هوش مصنوعی سوق داده شود.»

همچنین در نشست رونمایی از آزمایشگاه داده‌کاوی سازمان مالیاتی احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و امور دارایی در رابطه با شفافیت جریان‌های مالی گفت:« درحال حاضر صورت مالی ۲۰۰۵ شرک منتشر شده و تنها اطلاعات مالی از تعداد انگشت‌شماری از شرکت‌ها شفاف‌سازی نشده است.»

او همچنین به این نکته اشاره کرد که با ایجاد این آزمایشگاه حلقه دیگری از زنجیره شفافیت در سازمان مالیاتی رقم خواهد خورد. همراه با حفظ محرمانگی داده‌های اشخاص حقیقی و حقوقی، برای بسیاری از پژوهشگران دسترسی لازم فراهم شده است تا بررسی داده‌های موجود در دستگاه‌های حاکمیت صورت گیرد.

خاندوزی اضافه کرد:« با اقدامات جدید، تمام جریان‌های مشکوک مالی از طریق تسلط بر داده‌ها قابل شناسایی و شفاف است و در نتیجه فرآیندهای نامناسب مالی به حداقل خواهد رسید.»

وزیر اقتصاد بر این موضوع که باید زودتر از روندهایی که در زیرساخت اقتصاد درحال شکل‌گیری است، مطلع شویم تاکید کرد. در ادامه او گفت:« حرکت کردن به سمت این سبک از تعامل موضوع مهم این جلسه در سازمان مالیاتی با همراهی شرکت‌های دانش‌بنیان بوده است و باید همکاری‌ها با شرکت‌های دانش بنیان ظرف هفته‌های آینده در حوزه داده‌کاوی به رسمیت شناخته شود و قراردادهای مربوط به آن منعقد شود.»

محمد فومنی؛ معاون فناوری‌های مالیاتی درباره این اقدام بیان کرد: «سازمان امور مالیاتی یکی از بزرگترین منابع داده‌ای کشور است. در میان دستگاه‌های دولتی می‌توان گفت برای اولین بار این امکان فراهم شده است که تمام داده‌ها در یک انبار داده تجمیع شود؛ علاوه بر مالیات‌ستانی برای اعتبارسنجی نیز استفاده می‌شود.»

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.