بازی

فناوری اطلاعات

August 22, 2016
19:46 دوشنبه، 1ام شهریورماه 1395
کد خبر: 79216

بیش از بیست میلیارد ریال سرمایه به بازی‌سازان ایرانی تزریق شد

از ابتدای سال 1395 به درخواست ناشران مجاز بازی‌های رایانه‌ای، طرح صدور مجوز انحصاری بازی در دستور کار قرار گرفت، به همین‌منظور، پس از انجام کارشناسی‌های لازم و برگزاری جلسات متعدد کارشناسی، این مهم تحت عنوان شیوه‌نامه‌ای پس از تصویب در هیئت مدیره بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای اجرایی گردید. با اجرایی شدن این طرح در ماه‌های اخیر، بیش از بیست میلیارد ریال سرمایه به بازی‌سازان ایرانی تزریق شده است.
 
معاون نظارت و ارزشیابی بنیاد گفت: با توجه به مفاد شیوه‌نامه تدوین شده که پس از تصویب، به موسسات و شرکت‌ها ابلاغ شد، ناشرین در ازای حمایت و سرمایه‌گذاری مستقیم در تولید بازی‌های ایرانی، کوپن و یا بیجک مجازی دریافت و برای اخذ مجوز بازی‌های خارجی از طریق برگزاری مزایده‌های ماهانه بازی‌ها، کوپن‌های مربوطه را مصرف می‌نمایند.
 
جواد امیری تشریح کرد: با اجرای این طرح، رقابت میان ناشران برای خرید امتیاز بازی‌های رایانه‌ای ایرانی شکل گرفته به نحوی که از ابتدای اجرای طرح بیش از ده عنوان بازی بزرگ که تا پیش از این رغبتی برای خرید آن‌ها از سوی ناشرین وجود نداشت، به فروش رسیده و به تدریج این بازی‌ها در بازار توزیع می‌شوند.
 
امیری به سیاست‌های گذشته در حوزه نشر بازی‌ها اشاره کرد و افزود: تا پیش از این با توجه به سیاست‌های گذشته و وجود بودجه‌های دولتی، تولید‌کنندگان بازی انتظار حمایت مستقیم بنیاد از بازی‌های ساخته شده را داشتند. این امر مشکلات و معضلاتی از جمله توقع حمایت‌های تولید‌کنندگان از بنیاد بابت بازی‌های خود با هر کیفیت و قیمت و… را به‌وجود آورده بود که تولیدکنندگان بر اساس نیاز بازار و بازیکنان بازی تولید نکرده و صرفاً بر اساس ذوق و سلیقه و دریافت حمایت به سمت تولید بازی می‌رفتند.
 
معاون نظارت و ارزشیابی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای اجرای این طرح را پل ارتباطی بین ناشر و تولیدکننده دانست و تاکید کرد: با اجرای این طرح اولاً بازی‌ها به سمت کیفی شدن پیش رفته و از طرفی بازی‌ها بر اساس نظر و سلیقه ناشر و نیاز مخاطب ساخته شده و منتشر می‌شوند.
 
در دوره جدید بازی‌هایی همچون جنون سیاه، شتاب در شهر 2، خاله قزی، پلیس بزرگراه، دوران افتخار و… با سرمایه‌گذاری بیش از بیست میلیارد ریالی بخش خصوصی آماده نشر شده و می‌توان گفت اجرای این طرح جان تازه‌ای به تولیدکنندگان بازی‌های رایانه‌های شخصی بخشیده است.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.