تجارت الکترونیک

فناوری اطلاعات

July 23, 2018
16:48 دوشنبه، 1ام مردادماه 1397
کد خبر: 92568

جهرمی: زیرساخت‌های فنی پیاده‌سازی دولت الکترونیک آماده شده است

وزیر ارتباطات گفت: عمده زیرساخت‌های فنی پیاده‌سازی دولت الکترونیک امروز آماده است و بخش های مختلف شامل مراکز داده و مراکز تبادل اطلاعات دولت الکترونیک راه‌اندازی شده است.
 
محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت:طبق قانون برنامه ششم توسعه در شاخص توسعه دولت الکترونیک، جمهوری اسلامی ایران رشدی ۳۰ رتبه‌ای را باید حاصل کرده و جایگاه جهانی خود را ۳۰ رتبه بهبود ببخشد.
 
وی ادامه داد: امسال گزارش سازمان ملل حاکی از این است که در سال اول اجرای برنامه ششم توسعه، جمهوری اسلامی ایران رشد ۲۰ رتبه ای را در توسعه دولت الکترونیک تجربه کرده که حاصل مجموعه اقدامات در حوزه های زیرساختی و مشارکت عمومی در استفاده از دولت الکترونیک است.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه فرآیند شکل گیری دولت الکترونیک با شتاب خوبی در حال پیشرفت است، گفت: به لحاظ میزان رشد در شاخص توسعه عمومی دولت الکترونیک، جمهوری اسلامی رتبه سوم در جهان را دارد طبیعتاً باید مجموعه اقداماتی که برای توسعه دولت الکترونیک انجام می شود با همین سرعت پیش برود تا به جایگاه پیش بینی شده در برنامه ششم دست یابیم.
 
آذری جهرمی در خصوص میزان آمادگی زیرساخت‌ها برای اجرای دولت الکترونیک گفت: عمده زیرساخت‌های فنی پیاده سازی دولت الکترونیک امروز آماده است و بخش های مختلف شامل مراکز داده و مراکز تبادل اطلاعات دولت الکترونیک راه‌اندازی شده است.
 
وی اظهارداشت: پروتکل‌ها و استانداردهای تبادل اطلاعات ابلاغ شده است. بخش‌های مختلف زیرسیستم‌های دولت الکترونیک آمادگی های لازم را دارد. هرچند در برخی از زیرسیستم ها مثل بحث ذینفعان، کاداستر و امضای الکترونیکی باید اقدامات بیشتری انجام شود. این بخش‌ها از نظر فنی مشکلی ندارند فقط از لحاظ تعیین تکلیف ساختارهای مدیریتی و مسئول مشکلاتی دارند که در حال حل است. انشاءالله شاهد تحول در فرآیند اجرایی کشور و شفافیت و مقابله با فساد باشیم.
 
در ادامه عزیز اکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این خصوص گفت: در احکام قانون برنامه ششم تکالیفی برای دولت در نظر گرفته شده است به همین منظور امروز جلسه خوبی را با وزیر ارتباطات، رئیس سازمان امور اداری استخدامی و سخنگوی شورای عالی فضای مجازی داشتیم.
 
وی ادامه داد: مشکل اساسی ما جزیره‌ای فکر کردن است. بسیاری از سازمان‌ها و وزارتخانه‌های ما به دنبال این هستند که فقط در جزیره خودشان دولت الکترونیک را تشکیل دهند در حالی که دولت الکترونیک عام است.
 
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: مقرر شد جلسات کارگروه ارتباطات کمیسیون با این مجموعه‌ها هر دو هفته یکبار ادامه پیدا کند.
 
اکبریان اظهارکرد: در قانون بودجه سال آینده بودجه متمرکز و خوبی را در این خصوص در نظر خواهیم گرفت. گزارشی در این خصوص آماده خواهد شد که برای ریاست مجلس ارسال می شود.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.