رتبه 81 ایران در شاخص‌های توسعه ICT در میان 176 کشور دنیا

ICTna.ir – در میان 176 کشور دنیا رتبه ایران در شاخص‌های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (IDI) به 81 رسیده است.
 
IDI.JPG
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این شاخص ابزار باارزشی برای محک زدن مهمترین معیارهای اندازه‌گیری جامعه اطلاعاتی است. IDI استانداردی است که برای اندازه‌گیری شکاف دیجیتالی و مقایسه عملکرد فاوا در کشورهای مختلف به کار می‌رود و بر مبنای 11 معیار بنا شده است و در سه زیرشاخه دسترسی، مصرف و مهارت‌ها گروه‌بندی شده‌اند.
 
براساس نخستین گزارش منتشر شده از عملکرد سالانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در سرفصل شاخص‌های دولت الکترونیک اعلام شده است که از میان 193 کشور جهان رتبه ایران در توسعه دولت الکترونیک 86 و در شاخص مشارکت الکترونیکی با 38 رتبه ارتقا، ایران به جایگاه 111 رسیده است.
 
همچنین جایگاه ایران در شاخص رقابت‌پذیری رتبه 86، در سهولت کسب و کار از میان 190 کشور رتبه 128، در تاب‌آوری در میان 130 کشور رتبه 120 و در رقابت‌پذیری در میان 141 کشور رتبه 99 است.
 
براساس این گزارش، ساختار بزرگ دولت در ایران، یکی از مهمترین عوامل کندی حرکت به سوی ارایه خدمات الکترونیکی به شمار می‌رود. ضمن اینکه در طول سال‌ها، به تدریج بر دامنه قوانین و مقررات در حوزه‌های مختلف افزوده شده و رهایی از آنها که به منزله حذف یا تغییر اساسی در فرایندها، روش نظارت، حذف گلوگاه‌ه و ... است، مخالفان پیدا و پنهان زیادی داشته و به ذات نیز، رویکردی کند و پرچالش دارد.
 
از این رو، گرچه روند ررشد و امتیازهای کسب شده ایران در شاخص‌های کلیدی و اصلی خدمات الکترونیکی، توسعه شفافیت و ... به طور مستمر رو به رشد بوده و این امر نشانه عملکرد مثبت بخش ICT کشور است اما در مقایسه با سایر کشورها، رتبه ایران در این شاخص‌ها با افت و خیزهایی روبه‌رو است.
 
در این گزارش تاکید شده است که وزارت ارتباطات در این حوزه بسترساز است و پیشرفت در این شاخص‌ها نیازمند تعامل ملی است.

URL: https://www.ictna.ir/id/119414/

Code: 119414