ساخت پوست الکترونیکی که از طریق موهای مغناطیسی کوچک حس لامسه دارد

منبع: دیجیاتو
 
پوست بزرگ‌ترین عضو بدن است که نقش مهمی را در ایجاد حس لامسه ایفا می‌کند، با این حال تقلید حساسیت آن در نسخه‌های مصنوعی امر دشواری به شمار می‌رود. اکنون دانشمندان نوع جدیدی از پوست الکترونیکی (e-skin) را ساخته‌اند که می‌تواند با استفاده از موهای ریز کار گذاشته شده در آن، لمس و جهت حرکت آن را با دقت تشخیص دهد.
 
پوست‌های الکترونیکی غشایی نازک از مواد دارای خصوصیات الکترونیکی هستند که به آنها اجازه می‌دهد تا برخی از عملکردهای پوست طبیعی انسان مانند لمس، فشار، دما و یا حتی درد را تقلید کنند. این پوست‌های مصنوعی برای بیماران نیازمند پیوند پوست و ایجاد حس لامسه رباتیک پیشرفته کاربرد دارند.
 
نحوه ساخت و عملکرد پوست الکترونیکی جدید
حالا محققان دانشگاه فناوری کمنیتس آلمان پوست الکترونیکی را توسعه داده‌اند که حامل نوع جدیدی از حسگر است و حساسیت بالایی نسبت به لمس دارد. این فناوری با تقلید از یک عامل مهم اما فراموش‌شده حس لامسه در انسان ساخته شده که در واقع همان مویی است که روی پوست می‌روید.

 
بنابر مقاله دانشگاه کمنیتس، دانشمندان برای ساخت این پوست الکترونیک موهای ریز مغناطیسی را در مواد الاستومری کار گذاشتند. این موهای مصنوعی مانند نمونه‌های طبیعی خود دارای ریشه‌های پیازی هستند که زیر سطح پوست الکترونیکی قرار دارند و در صورت تماس یا حرکت بخش بالایی روی پوست) آنها هم حرکت می‌کنند.
 
هر یک از این ریشه‌ها با یک حسگر سه بعدی مغناطیسی احاطه شده‌اند و بدین ترتیب می‌توان ناحیه لمس شده را همزمان ردیابی و مشخص کرد. در این حالت نه تنها موقعیت دقیق از مکان لمس شده مشخص می‌شود، بلکه جهت حرکت آن نیز قابل تشخیص است.
 
به ادعای تیم سازنده، تولید عمده این حسگرهای مغناطیسی نسبتا آسان است و می‌توان از طریق فرایندی که میکرو اوریگامی نام دارد آنها را تا کرد و درون جایگاه‌شان قرار داد.
 
به گفته «کریستین بکر»، یکی از محققان ارشد این مطالعات رویکرد تیم به آنها امکان داده تا چینش دقیق حسگرها در حالت سه بعدی به شکل یک فرایند تولید موازی هم قابل انجام باشد. امری که دستیابی به آن با روش‌های کنونی به شدت دشوار است.   

URL: https://www.ictna.ir/id/135638/

Code: 135638