فناوری اطلاعات

استاندار خوزستان: دیتاسنتر خالی ارزش ندارد/نماینده ولی فقیه در خوزستان: دیتاسنتر ملی اطلاعات کشور را از دسترس خارجی‌ها مصون می‌دارد

 

استاندار خورستان گفت: مسئولان با تسهیل امور، شرایط را گونه‌ای مهیا کنند که شرکت‌ها بتوانند به دیتاسنتر وصل شوند و ارتباطات سریع داخل استانی برقرار شود؛ اگر مرکز داده وجود داشته اما داده‌ای در آن نباشد، ارزش ندارد.
 
به گزارش FarsNews اولین مرکز داده استانی امروز در استان خوزستان راه‌اندازی شد.
 
در مراسم افتتاح این دیتاسنتر استاندار خوزستان اظهار داشت: استان خوزستان در حمل و نقل و کشاورزی استان مقام اول کشور و در صنعت، جایگاه سوم را در اختیار دارد.
 
حجازی گفت: گردش مالی بانک‌ها در استان خوزستان، سالانه 12 هزار میلیارد تومان و گردش منابع جاری شرکت‌ها، سالانه 6 هزار میلیارد تومان است.
 
وی ‌تأکید کرد: در اوایل کار، باید شرایط برای اتصال شرکت‌ها و مجموعه‌ها‌ به مرکز داده تسهیل شود.
 
حجازی گفت: اگر مرکز داده باشد، اما داده‌ای در آن نباشد، مرکز داده ارزشی نخواهد داشت بنابراین در اوایل کار، مسئولان نباید سخت‌گیری کنند تا شرکت‌ها بتوانند به مرکز داده وصل شوند و اطلاعات خود را در آنجا نگهداری کنند و به اشتراک بگذارند.
 
حجازی ادامه داد: تسهیل شرایط برای برقراری سریع ارتباطات با این شرایط، ضروری است.
 
استاندار خوزستان گفت: یک مثال ساده، از کاربرد مرکز داده ملی و به اشتراک‌گذاری اطلاعات، ثبت مدارک شخصی است.
 
وی ادامه داد: امروز یک فرد باید تعداد زیادی کپی از مدارک شناسایی خود در خانه داشته باشد تا هر اداره‌ای که نیاز بود ارائه کند، اما با یکپارچه شدن اطلاعات و تجمیع اطلاعات، مدارکی که در یک اداره ارائه می‌شود، در همه ادارات قابل استفاده خواهد بود و این یک مثال کاربردی از فواید به اشتراک‌گذاری اطلاعات است که از اهداف راه‌اندازی مراکز داده استانی است.
 
وی ‌با اشاره به تأثیر تحریم‌ها در خودکفایی کشور، گفت: قبلاً هر چه می‌خواستیم با پول می‌خریدم، اما امروز تحریم‌ها کمک کرد که بتوانیم روی پای خود بایستیم و به فکر ‌خودکفایی افتادیم که در نتیجه این تفکر جدید، امروز بسیاری از پروژه‌هایی که قبلاً احساس نیاز نمی‌شد را در کشور، خود انجام داده‌ایم.
 
نماینده ولی فقیه در خوزستان:
مراکز داده ملی، اطلاعات کشور را از دسترس خارجی‌ها مصون می‌دارد
 
نماینده ولی فقیه در استان خوزستان گفت: امروز پس از گذشت ۳۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، با راه‌اندازی اولین مرکز داده استانی، نخستین گام‌ برای مصون ماندن اطلاعات کشور از دسترس خارجی‌ها برداشته شده است.
 
به گزارش FarsNews، حجت‌الاسلام موسوی جزایری در مراسم افتتاح نخستین مرکز داده استانی کشور اظهار داشت: زمانی که اطلاعات کشور از طریق اینترنت به دست خارجی‌ها می‌رسد، دشمن می‌تواند با سوءاستفاده از آن اطلاعات بر ضد کشور برنامه‌ریزی کند.
 
نماینده ولی فقیه در استان خوزستان گفت: نباید اینطور باشد که اطلاعات کشور و مردم اول به دست خارجی‌ها برسد و بعد به دست خودمان.
 
وی گفت: مصون ماندن اطلاعات ملت و کشور، امروز و پس از گذشت بیش از 30 سال از انقلاب اسلامی ایران فراهم شده است.
 
وی گفت: مسئولان نظام و مقام معظم رهبری، همواره بر لزوم مصون ماندن اطلاعات ملت و کشور از دسترس خارجی‌ها و محرمانه نگه داشتن اطلاعات داخلی تأکید داشتند.
 
حجت‌الاسلام موسوی جزایری ادامه داد: بنابراین، این کار امروز با ایجاد مرکز داده استانی، اطلاعات در داخل استان منتقل می‌شود و نیاز به خروج اطلاعات از کشور نیست، کار بسیار بزرگ و حیاتی بوده است.
 
وی همچنین یادآور شد: علاوه براین، اکنون که این امکان فراهم شده، باید راه‌های نفوذ به این مراکز و مجموعه‌ها بسته شود.

​​