فناوری اطلاعات

شنود مکالمات تلفنی میلیون‌ها اسپانیایی توسط آمریکا

منبع: ایسنا
بر اساس گزارش یک روزنامه اسپانیایی، آژانس امنیت ملی آمریکا در پایان سال گذشته میلادی تنها ظرف چند هفته میلیون‌ها مکالمه تلفنی در اسپانیا را شنود و ضبط کرده است.
 
 
روزنامه اسپانیایی "ال‌موندو" چاپ مادرید در گزارش خود اعلام کرد که آمریکا بین دسامبر سال 2012 و ژانویه 2013 علاوه بر شنود مکالمات تلفنی بیش از 60 میلیون و 500 هزار نفر در اسپانیا شماره‌ تلفن‌ها‌ و اطلاعات مربوط به محل برقراری این تماس‌ها را ضبط کرده است.
 
این گزارش به قلم "گلن گرین‌والد"، روزنامه‌نگار روزنامه گاردین نگاشته شده که پیش از این اسناد و مدارک ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعات محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا را در گاردین به چاپ رسانده است.
 
خبرگزاری آلمان در این باره گزارش می‌دهد که محتوای مکالمات در گزارش‌های به دست‌رسیده وجود ندارد.
 
بر اساس این گزارش، آمریکا اطلاعات مربوط به ایمیل‌، فیس‌بوک و توییتر کاربران اسپانیا را نیز ضبط و گردآوری کرده است.
 
گرین‌والد گزارش خود را بر اساس اسناد و مدارک افشا شده توسط ادوارد اسنودن، همکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) تهیه کرده است.
 
ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا در این خصوص گفت که مدرکی در دست ندارد که جاسوسی آمریکا در اسپانیا را ثابت کند.
 
بر اساس گزارش خبرگزاری آلمان، دولت اسپانیا در همین رابطه روز گذشته سفیر آمریکا را احضار کرده است.
 
روزنامه اسپانیایی "ال پاییس" پیش از این با استناد به اظهارات محافل امنیتی اسپانیا گزارش داده بود، ظن آن می‌رود که در اسپانیا هم میلیو‌ن‌ها مکالمه تلفنی شنود شده و در مورد میلیون‌ها ایمیل و پیامک نیز جاسوسی انجام گرفته باشد.
 
به گزارش دویچه وله، شنود مکالمات تلفنی شهروندان اروپا و برخی از مقام‌های عالی‌رتبه از جمله آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان خشم کشورهای اروپایی را برانگیخته و آنها را به واکنش واداشته است.
 
قرار است یک هیأت اروپایی از سوی اتحادیه اروپا با مقام‌های آمریکایی دیدار و در این باره گفت‌وگو کند. آلمان نیز قرار است هیاتی را به منظور بحث و گفت‌وگو در باره شنود مکالمات تلفنی صدر اعظم و مسائل مربوط راهی واشنگتن سازد.

​​