فناوری اطلاعات

بازار محصولات نرم‏‌افزاری از ۴۰۷ میلیارد دلار گذشت

منبع: همکاران سیستم
برآوردهای شرکت گارتنر نشان می‌‏دهد حجم بازار جهانی محصولات نرم‌‏افزاری در سال ۲۰۱۳ با رشدی ۸. ۴ درصدی از مرز ۴۰۷ میلیارد دلار فرا‌تر رفته است. 
 
به گزارش گارتنر، درآمد عرضه‏‌کنندگان محصولات نرم‌‏افزاری در سراسر جهان در سال ۲۰۱۳ به ۳. ۴۰۷ میلیارد دلار رسیده است که این رقم ۸. ۴ درصد بیشتر از رقم ۵. ۳۸۸ میلیارد دلاری سال ۲۰۱۲ است. برآوردهای تحلیل‏گران همچنین نشان می‌‏دهد در صدر فهرست بر‌ترین شرکت‏‌های عرضه‌‏کننده نرم‌‏افزار در سال ۲۰۱۳ تغییراتی رخ داده است. گارتنر امسال در فهرست ۲۰۱۳ خود جایگاه اول صنعت نرم‌‏افزار را به مایکروسافت اختصاص داده است. این شرکت در سال ۲۰۱۲ نیز رتبه اول این فهرست را از آن خود کرده بود. درآمد مایکروسافت از محل فروش محصولات نرم‌‏افزاری در سال ۲۰۱۳ حدود ۶ درصد رشد داشته است. 
 
بر اساس این گزارش، شرکت اوراکل نیز دومین جایگاه بر‌تر این فهرست را از آن خود کرده است. درآمد این شرکت از محل محصولات نرم‏‌افزاری در سال ۲۰۱۳ حدود ۴. ۳ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۲ بوده است. اوراکل در سال ۲۰۱۲ رتبه سوم را از آن خود کرده بود. شرکت آی بی‌ ام نیز که در سال ۲۰۱۲ در رتبه دوم این فهرست قرار داشت، در سال ۲۰۱۳ با رشد درآمدی ۴. ۱ درصدی از محل فروش نرم‏‌افزار به رتبه سوم عقب رانده شده و جای خود را به اوراکل داده است. در این فهرست شرکت سپ نیز همانند سال ۲۰۱۲ چهارم است و رشد درآمدی ۵. ۹ درصدی این شرکت از محل فروش نرم‌‏افزار نتوانسته است باعث ارتقای جایگاه آن شود. شرکت سایتمانتک نیز با آنکه در سال ۲۰۱۳ یک رشد منفی ۸. ۰ درصدی را در درآمدهای نرم‏‌افزاری خود تجربه کرده است، توانسته جایگاه پنجم خود را حفظ کند. 
گارتنر در گزارش امسال خود رتبه‏‌های ششم و هفتم را به ترتیب به شرکت‏‌های ای‌ام سی (EMC) و اچ پی اختصاص داده است و اعلام کرده است جایگاه این شرکت‏‌ها در مقایسه با سال ۲۰۱۲ تغییری نکرده است، هر چند که ای‌ام سی یک رشد درآمدی ۹. ۴ درصدی را تجربه کرده است و درآمد اچ پی در این بازار ۶. ۲ درصد کمتر از سال ۲۰۱۲ بوده است. 
شرکت‏‌های وی‌‏اِم ویر (VMware) و سی‏‌اِی تکنولوژی (CA Technologies) و سیلزفورس دات کام نیز به ترتیب رتبه‏‌های هشتم تا دهم این فهرست را از آن خود کرده‌‏اند. شرکت سیلزفورس در سال ۲۰۱۲ رتبه دوازدهم فهرست گارتنر را از آن خود کرده بود، اما رشد درآمدی ۳. ۳۳ درصدی این شرکت در سال ۲۰۱۳ آن را در جایگاه دهم قرار داده است.

​​