رگولاتوری

پیام دبیر کل ITU به مناسبت روز جهانی مخابرات

روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی سال 2014، یادآور یکصد و چهل و نهمین سالگرد تأسیس اتحادیه جهانی مخابرات (1865) است. نگاهی به تاریخ چشمگیر اتحادیه جهانی مخابرات، نقش درخشان این اتحادیه را در برقراری ارتباط جهان با پیشرفته‌ترین و نوآورانه‌ترین وسایل ارتباطی، از عصر تلگراف تا عصر اینترنت و ارتباطات باند پهن تلفن همراه، برای ما نمایان می‌کند.
 
 
حمدون توره - دبیر کل اتحادیه جهانی مخابرات - به مناسبت روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی سال 2014 در پیامی تاکید کرد: اکنون ما با وجود این امکانات، می‌توانیم در هر مکان و زمانی که بخواهیم، با دوستان، اعضای خانواده، همکاران و حتی اشیاء بی جان نیز ارتباط برقرار کنیم.
 
حقِ برخورداری از ارتباطات باند پهن، محور مباحث جامعه اطلاعاتی است؛ این حق، یک اصل کلیدی برای دسترسی عادلانه و جهان شمول به اطّلاعات و دانش‌هایی است که انسانها قدرت نیل به خواسته ها و مقاصد سازنده و توسعه محور خود را به واسطه آنها به دست می آورند.
 
امروز، برای تضمین اینکه از فناوریهای اطلاعات و ارتباطات، به عنوان ابزارهای کارآمدی، مانند ارایه بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، حاکمیت، تجارت و بازرگانی، برای رسیدن به رشد پایدار اجتماعی و اقتصادی استفاده شود، برخورداری از ارتباطات باند پهن، امری حیاتی محسوب می شود. بنابراین، اتحادیه جهانی مخابرات، خود را پایبند می داند که ارتباطات باند پهن، در اختیار همه جهانیان قرار گیرد و برای این مقصود، اراده سیاسیِ لازم را تقویت سازد.
 
امسال، در روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی، محور کارها و کوشش هایمان را شعار " باند پهن برای توسعه پایدار" قرار می دهیم.
 
اکنون بخوبی مشخص شده که توسعه ی دیجیتال، ابزار متحول کننده مسیرِ توسعه پایدار است. به منظور دستیابی کامل به قابلیت های آن، بسیار ضروری ست که شبکه های باند پهن پرسرعت را توسعه دهیم و هزینه استفاده از آن را، به گونه ای که مقرون به صرفه و جهان شمول باشد، فراهم سازیم.
 
در این راستا، اتحادیه جهانی مخابرات و کمیسیون ویژه باند پهن برای توسعه دیجیتال، حامیان توسعه پایدار، درخط مقدم حمایت از ترویج باند پهن، قرار دارند. در کنفرانس جهانی توسعه مخابرات نیز که امسال برگزار شد، تأکید به عمل آمد که محور کارها و کوششها، شعار " باند پهن برای توسعه پایدار" باشد.
 
تأکید فراوانِ اتحادیه جهانی مخابرات، در گنجاندنِ دستورِکاری، با عنوان باند پهن برای توسعه پایدار، نیل به اهداف زیر است:
 
• حمایت از کاربرد باند پهن تلفن همراه
 
• ترویج پیوسته فناوری های تلفن ثابت
 
• تأکید بر پاسخگویی به چالش های جهانی عصر حاضر، نظیر مقابله با دگرگونی های آب وهوایی
 
شبکه های فناوری اطلاعات و ارتباطات مبتنی بر باند پهن، راه های میانبر توانمند ساز و قدرتمندی برای دست یافتن به سه ستون توسعه پایدار ( رشد اقتصادی ، فراگیری اجتماعی ، تعادل محیط زیست ) هستند.
 
اینجانب از همکارانمان، (دولت ها، صاحبان صنعت، دانشگاهیان و کارشناسان فنی) می خواهم، برای تحقق وعملیاتی ساختنِ موارد زیر، اهتمام ورزند:
 
1. شناسایی کاستی های موجود در تحقیق و توسعه باند پهن، زیرساخت، و توسعه بسته های کاربردی و خدمات؛
 
2. بررسی اولویتهای سیاستگذاری عملی در زمینه‌های تخصیص طیف فرکانس رادیویی برای باند پهن؛
 
3. تعریف الزامات دسترسی جهانی و مکانیسم های تأمین مالی نوآورانه؛
 
4. شناسایی راه حل های پیشگامانه فنی، بویژه برای گسترش دسترسی به باند پهن در مناطق روستایی، کشورهای دارای کمترین نرخ توسعه وهمچنین کشورهای کوچک جزیره ای درحال توسعه.
 
بیایید منابع خود را روی هم جمع کنیم، تا نقش کاتالیزوری فناوریهای اطلاعات و ارتباطات، درراه نیل به توسعه پایدار را، به خدمت بگیریم. انجام این کار، کلید دسترسی قطعی به آینده ای بهتر برای همه است.

​​