باندپهن

گزارش اینترنت دات اورگ از شکاف دیجیتالی شدید در دنیا

سیستم Internet.org که طرح ابتکاری فیس‌بوک محسوب می‌شود تا به واسطه آن امکان دسترسی تمام مردم جهان به اینترنت فراهم شود، گزارش جدیدی منتشر کرد که در آن شکاف دیجیتالی قابل ملاحظه بین نقاط مختلف جهان مشاهده می‌شود.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، در این گزارش گفته شده است که تنها 40 درصد از ساکنان کره خاکی در طول عمر خود وارد اینترنت شده‌اند و در این میان 37.9 درصد از مردم جهان دستکم سالانه یکبار وارد اینترنت می‌شوند.

اما زمانی که کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه را مقایسه می‌کنیم، آمارها کاملا متفاوت می‌شود. در حالی که 78 درصد از ساکنان کشورهای توسعه‌یافته آنلاین هستند، کارشناسان به این نتیجه رسیدند که تنها 32 درصد از جمعیت ساکن در کشورهای در حال توسعه از خدمات اینترنت استفاده می‌کنند.

همان طور که از قبل هم پیش‌بینی می‌شد، دستگاه‌های موبایلی از مهم‌ترین عوامل دسترسی مردم به اینترنت هستند؛ به طوری که 90 درصد کسانی که تحت پوشش خدمات موبایلی قرار دارند از اینترنت بهره برده‌اند.

این گزارش همچنین به این مسئله اشاره کرد که برای چهارمین سال متوالی از سرعت فرآیند سازگاری مردم جهان با اینترنت کاسته شده و از 14.7 درصد در سال 2010 به 6.6 درصد در سال 2014 رسیده است.

با این روند پیش‌بینی می‌شود که در سال 2019 میلادی حدود 4 میلیارد نفر از مردم جهان به اینترنت دسترسی داشته باشند و از خدمات آن استفاده کنند.

لازم به ذکر است که مرکز Internet.org در گزارش خود اعلام کرد ابتدای سال 2015 میلادی تنها 3 میلیارد نفر از مردم جهان آنلاین بوده‌اند.


​​