فناوری اطلاعات

سومین دوره جشنواره بازیسازان مستقل ایران

جشنواره بازیسازان مستقل ایران به عنوان جامع ترین جشنواره حوزه بازی های رایانه ای در ایران از بهمن ماه 92 با همت بخش خصوصی با هدف شناسایی و کمک به رشد بازی سازان مستقل در سراسر ایران، آغاز به کار نمود و اختتامیه دوره نخست آن مهرماه 93 و دوره دوم اسفند ماه 94 در تهران با حضور بهترین های این حوزه و حمایت تمامی سازمان های مرتبط با گیم ایران برگزار شد و مجموعا بیش از 600 اثر در این دو دوره ارسال شده است.
 
جشنواره بازیسازان مستقل ایران در شش بخش برگزار می شود:
بازی های ویدئویی، طراحی کاراکتر، بازی نامه، مقالات، نقد بازی، فناوری
در طی زمان فراخوان اول، صاحبان آثار صفحه ای برای اثر خود ایجاد می نمایند و آثار را بارگذاری می کنند و تعداد نامحدود می باشد که در بخش های مختلف در پنلی که سایت به آنها می دهد طراحی شده است و پس از آن داوری اولیه آثار انجام می پذیرد و نظر داوران و کارشناسان بر روی آثار قرار داده می شود و طبق آن صاحبان آثار می توانند اثر خود را ارتقا دهند و در این مدت کسانی که آثار نفرستادند هم می توانند به سایت مراجعه کرده و اثر خود را بارگذاری نمایند و پس از آن داوری نهایی انجام می شود.
 
همه آثار صفحه ای جداگانه در سایت جشنواره دارند که توضیحات مختلف در آن درج شده است و بازدیدکنندگان و داوران می توانند امتیازات و نظرات خود را در صفحه مذکور وارد نمایند و اختتامیه با معرفی برگزیدگان به صورت حضوری برگزار می گردد.
 
شروع فراخوان مرحله اول: 15 شهریور 95
پایان فراخوان مرحله اول: 30 مهر 95
شروع داوری مرحله اول: 1 آبان 95
مهلت ارتقا آثار و ارسال آثار جدید: تا 30 آبان 95
شروع داوری نهایی: 1 آذر 95
اختتامیه: آذر 95
 
مجموع جوایز نقدی و غیر نقدی این دوره حدود یک میلیارد ریال می باشد.
همچنین بخش ویژه جشنواره مربوط به زیست فناوری می باشد که بخش های بازی، بازی نامه و طراحی کاراکتر را شامل می شود که با همکاری ستاد زیست فناوری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری برگزار می شود و آثار برتر این بخش مورد حمایت مادی و معنوی ستاد جهت تکمیل و تجاری سازی قرار میگیرند.
 
مراسم اختتامیه جشنواره به صورت سه روزه می باشد که نشست ها و کارگاه های تخصصی بازی سازی و کسب و کار و حوزه گیم را شامل می شود  و کلیه بازی ها و تیم های خوب، جذب شتابدهنده ها و مورد حمایت سرمایه گذاران قرار جهت تجاری سازی خواهند گرفت و محدودیتی در پذیرش آنها نخواهد بود و انتشار داخلی و بین المللی در دستور کار خواهد بود.
 
همچنین همزمان با این جشنواره، سومین دوره مسابقات جهانی دانشجوی بازی ساز نیز برگزار می گردد
مسابقات جهانی دانشجوی بازی ساز که به بازی سازی 24 ساعته نیز معروف است برای نخستین بار در دنیا توسط ایران برگزار شد. نخستین دوره این مسابقات مهرماه 92 برگزار و آیین اختتام آن در اسفند ماه 92 در دانشگاه مازندران برگزار شد و دومین دوره آن نیز اسفند 94 اختتامیه باشکوهی در تهران داشت.
 
در مجموع دو دوره مسابقات حدود 23 کشور در قالب 250 تیم از سراسر دنیا شرکت نمودند که منجر به ساخت بیش از 120 بازی با موضوعیت اتحاد و صلح و دوستی جهانی گردید.
جوایز این مسابقات دوهزار، هزار و پانصد و هزار دلار است.

​​