تلفن همراه

وزیر صنعت: لغو معافیت ۸۰ دلاری واردات گوشی مسافری، موبایل را گران خواهد کرد

منبع: دیجیاتو
 
وزیر صنعت با اشاره به لغو معافیت ۸۰ دلاری واردات گوشی مسافری اعلام کرده که این موضوع قطعا روی نرخ موبایل در کشور تاثیرگذار خواهد بود.
 
با این حال او عنوان کرده که مخالف افزایش تعرفه عوارض واردات موبایل است. «رضا رحمانی» امروز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران تاکید کرده «زمانی که تولید داخل به میزان مصرف نیست نباید تعرفه را افزایش دهیم.» به نظر می‌رسد اظهارات رحمانی از این رو مطرح می‌شود که برخی از اعضای وزارت صمت بر این باورند که با گران کردن گوشی خارجی می‌توان از تولید گوشی داخلی حمایت کرد.
 
رحمانی با اشاره به موبایل‌های ساخته شده ایرانی گفته که این محصولات در بازار تاثیر گذار نیستند: «البته سیاست ما حمایت از هر کالایی است که در تولید داخل به حد کفایت برسد اما تولید موبایل داخلی نسبت به مصرف بسیار ناچیز است.»
 
وزیر صنعت با بیان اینکه از سرمایه‌گذاری در این زمینه حمایت می‌کند تاکید کرده که در سال گذشته تنها ۲۰۰ هزار دستگاه موبایل در داخل مرزهای کشور تولید شده است که درصد ناچیزی از بازار را تامین می‌کند.
 
گفتنیست پیش‌تر زمزمه‌هایی مبنی بر افزایش تعرفه گوشی‌های مسافرتی رسانه‌ای شده بود و حتی یکی از مسئولان وزارت صنعت در کردستان پیشنهاد داده بود که برای حمایت از تولید داخلی موبایل، عوارض ورودی باید به ۲۰ درصد افزایش پیدا کند. «پیمان الماسی»، معاون امور صنایع در سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در همین رابطه گفته بود:
 
«اگر بتوانیم تعرفه واردات تلفن همراه را به ۲۰ درصد افزایش دهیم قطعا تولید داخلی توجیه اقتصادی خواهد داشت که از سوی وزارت خانه نیز این مسئله پیگیری خواهد شد.»
 
موضع‌گیری وزیر صنعت، معدن و تجارت در حالی مطرح می‌شود که سازمان گمرک اعلام کرده معافیت ۸۰ دلاری گوشی لغو شده و عده‌ای بر این باور هستند که این موضوع به خاطر پیاده‌روی اربعین و سفر میلیون‌ها زائر ایرانی به خارج از کشور انجام گرفته است. باید گفت برداشته شدن این معافیت عملا قیمت گوشی بدون گارانتی و مسافرتی را با گوشی وارد شده از مبادی رسمی به یکدیگر نزدیک می‌کند و در نتیجه دیگر خبری از گوشی‌های ارزان‌قیمت‌تر در بازار نخواهد بود.

​​