فناوری اطلاعات

بازرسی بی‌دلیل موبایل و تبلت در مرزهای آمریکا ممنوع شد

منبع: دیجیاتو
 
بازرسی موبایل و لپ تاپ مسافران در مرزهای آمریکا جنجال بسیاری به پا کرده بود، حالا اما دادگاه اجرای این بازرسی ها را تا حد زیادی محدود کرده است.
 
از سال ۲۰۱۷ کسانی که گجت هایشان بدون دلیل مشخصی در مرزها یا فرودگاه بازرسی شده بود، شکایت متعددی را علیه «اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا» ثبت کردند. این افراد که شامل یک مهندس ناسا به نام Sidd Bikkannavar هم می شود، مدعی بودند که ماموران گجت هایشان را بدون رضایت از آنها گرفته و زیر و رو کرده اند. این در حالی است که گوشی Bikkannavar از سوی ناسا در اختیار وی قرار گرفته بود و احتمالا حاوی داده های حساسی در مورد این سازمان بوده است.
 
این شکایت که توسط اتحادیه آزادی های شهروندی آمریکا (ACLU) و بنیاد مرزهای الکترونیکی نمایندگی می شد، بازرسی بی دلیل دستگاه های الکترونیکی شهروندان را اقدامی تهاجمی و غیرقانونی خوانده بود که با متمم های اول و چهارم قانون اساسی تناقض دارد. بازرسی هایی از این دست در دولت ترامپ شدت گرفته تا جایی که ماموران تنها در نیمه اول ۲۰۱۷ و اوایل دولت وی ۱۵ هزار بار شهروندان را وادار به تحویل دستگاه هایشان کردند.
 
یک دادگاه فدرال پس از بررسی شکایت در نهایت حکم داد که علی رغم اهمیت حفظ منافع حکومت در مرزها، نباید در این مناطق بدون هیچ قید و بندی به بازرسی افراد پرداخت. بر این اساس بازرسی موبایل و ابزارهای دیگر باید بر اساس سوءظن های منطقی صورت بگیرد، در غیر این صورت به حریم خصوصی مسافران تجاوز می شود.
 
Esha Bhandari از کارکنان ACLU صدور این رای را گام مهمی در راستای حفاظت از منافع میلیون ها مسافری عنوان کرد که سالیانه به آمریکا سفر می کنند. از نظر وی دادگاه با پایان دادن به بازرسی های بی دلیل دولت ثابت کرد که مرزها مناطق بدون قانون و مقررات نیستند.

​​