باندپهن

آذری جهرمی: به نظر من اینترنت ۱۰۰ درصد به زودی وصل می‌شود

منبع: زومیت
 
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یک برنامه‌ی رادیویی گفت شخصا به‌صورت مستمر در حال پیگیری است تا با صلاح‌دید مراجع امنیتی و شورای امنیت کشور بتوان ارتباطات را مثل قبل برقرار کرد.
 
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت‌وگو با یک برنامه رادیویی در مورد قطعی اینترنت بین‌الملل در ایران توضیح داد شورای امنیت کشور، براثر سوءاستفاده‌های صورت‌گرفته از اینترنت، تشخیص داد محدودیت‌هایی در اینترنت بین‌الملل اعمال شود و این موضوع به اپراتورها ابلاغ شد. وی در ادامه افزود البته خود شورای امنیت دغدغه مشکلات ناشی از این محدودیت‌ها را دارد و وزارت ارتباطات نیز به‌طور مستمر گزارش شکایت‌های مردم و پیگیری‌های نمایندگان مجلس در این خصوص را به شورا منعکس می‌کند. وزیر ارتباطات با تأکید بر امنیت به‌عنوان مولفه‌ای مهم گفت:
 
من شخصا به‌صورت مستمر در حال پیگیری هستم که با صلاح‌دید مراجع امنیتی و شورای امنیت کشور بتوانیم ارتباطات را مثل قبل برقرار کنیم. من درباره‌ی وصل‌شدن دوباره‌ی اینترنت برآورد زمانی ندارم؛ اما این امیدواری وجود دارد که هرچه سریع‌تر مشکلات برطرف شود و به‌نظر من ۱۰۰ در صد اینترنت به‌زودی وصل خواهد شد.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه زندگی امروز مردم به فضای مجازی وابسته است، افزود: امروزه حدود دو سه میلیون نفر راننده در تاکسی‌های اینترنتی مشغول کار هستند. در حال حاضر حدود ۱۰ میلیون ایرانی از تاکسی‌های اینترنتی استفاده می‌کنند. ما هم بر این اساس زیرساخت شبکه‌ی ملی اطلاعات را به شکلی طراحی و برنامه‌ریزی کردیم که فعالیت‌های اینترنتی داخلی وابسته به اینترنت بین‌الملل نباشد تا زیان مردم به کمترین میزان خود برسد. مثلا همین مسیریاب‌های داخلی کاملا وابسته به نقشه هستند و در سال‌های اخیر توانسته‌اند به خوبی فعالیت و با نمونه‌های مشابه خارجی خود رقابت کنند و امروز هم پاسخگوی نیاز کاربرانند، البته ضعف‌هایی هم وجود دارد. به‌عنوان مثال در خصوص موتور جست‌وجو باید بپذیریم که دستاوردهای ما در این حوزه از آنچه پیش‌بینی می‌کردیم و گزارش شده بود، عقب‌تر است و ما در این حوزه باید توجه و سرمایه‌گذاری بیشتری انجام بدهیم.
 
آذری جهرمی در ادامه اضافه کرد: «ما همه‌ی تلاشمان را کرده‌ایم که صاحبان کسب و کارهای مجازی در شرایط حاضر زیان نبینند؛ اما می‌دانم که برخی از این کسب‌وکارها تا ۹۰ درصد کاهش سطح تراکنش داشته‌اند. دانشگاهیان نیز در جست‌وجوی منابع درسی و تحقیقاتی دچار مشکل شده‌اند.‌ همچنین عده‌ای از کسب‌وکارهایی که به اینترنت بین‌الملل متصلند، معطل مانده‌اند. دیروز خانمی با وزارتخانه تماس گرفته بود و اظهار می‌کرد که برای شرکت در یک آزمون در یکی از کشورها ۴۰۰۰ هزار یورو هزینه کرده و حالا برای پیگیری نتیجه‌ی آزمون نیازمند دسترسی به ایمیل است و اظهار می‌کرد که زمان و زحمت و پولی که برای این کار صرف کرده در حال از بین رفتن است».
 
می‌دانم که مسئولان ذیربط خودشان از محدودیت‌های فعلی ناراضی‌اند و من شخصا به‌صورت مستمر در حال پیگیری هستم که با صلاح‌دید مراجع امنیتی و شورای امنیت کشور بتوانیم ارتباطات را مثل قبل برقرار کنیم. اما باید قبول کنیم که امنیت فاکتور بسیار مهمی است که در صورت فقدان آن، هیچ فعالیتی در کشور قابل انجام نیست. در این شرایط که عده‌ای دنبال سوءاستفاده‌اند و ممکن است به امنیت کشور خدشه وارد کنند، باید ملاحظات دستگاه‌های امنیتی را مدنظر قرار داد.
 
اینکه عده‌ای تصور کنند راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات مساوی است با قطع کامل اینترنت و قطع ارتباط با شبکه جهانی اینترنت، تصوری اشتباه و مغایر با مصوبات شورای عالی فضای مجازی و اصول عقلانی است. هیچ‌کس موافق نیست که ما خودمان را از داده‌های موجود در شبکه‌ی جهانی اینترنت محروم کنیم و در عین حال نتوانیم گفتمان انقلاب اسلامی را مطابق تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم حضور جریان‌ساز در جهان، در سطح اینترنت جهانی منتشر کنیم.

​​