فناوری اطلاعات

ماهواره کوانتومی با نخستین ایستگاه زمینی موبایل جهان پیوند خورد

منبع: خبرگزاری فارس
آزمایش‌های کوانتومی در مقیاس فضایی موفقیت آمیز بوده و با نخستین ایستگاه زمینی کوانتومی موبایل جهان ارتباط برقرار کرده و انتقال داده رمزگذاری شده را در جینان، استان شاندونگ انجام داده است.
 
 
 
 به نقل از شینهوا، آزمایش‌های کوانتومی در مقیاس فضایی (QUESS) - با موفقیت با نخستین ایستگاه زمینی کوانتومی موبایل جهان ارتباط برقرار کرده و انتقال داده رمزگذاری شده را در جینان، استان شاندونگ انجام داده است.
 
به گفته یک منبع دولتی در شهر جینان، ایستگاه زمینی سیار در حدود ساعت ۲۳:۳۱ روز دوشنبه در حالی که ماهواره تقریباً ۵۰۰ کیلومتر از سطح زمین فاصله داشت با QUESS مرتبط شد.
 
این منبع گفت که این آزمایش با موفقیت انجام شد و پس از دریافت ایستگاه زمینی داده‌های رمزگذاری شده از ماهواره را برای نزدیک به هشت دقیقه دریافت کرد.
 
ایستگاه زمینی کوانتومی سیار، از نوع اول جهان، کمی بیش از ۸۰ کیلوگرم وزن دارد؛ این همکاری مشترک توسط دانشگاه علم و فناوری چین، شرکت QuantumCTek، آموزشی ویبولیتین و انستیتوی فناوری Quantum Jinan ساخته شده است.
 
وزن ایستگاه زمینی مورد استفاده در پرتاب QUESS بیش از ۱۰ تن بوده که محققان سعی در کاهش وزن آ داشته‌اند. 
 
یک شبکه ارتباطی کوانتومی آزمایشی در جینان به شبکه ستون فقرات پکن-شانگهای به نخستین شبکه ارتباطی کوانتومی ایمن جهان متصل شده است.
 
 

​​