فناوری اطلاعات

طرح پایش خسارات سیل با استفاده از فناوری فضایی ارائه می شود

منبع: مهر
 
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: طرح پایش و ارزیابی خسارات ناشی از سیل با داده های فضایی به عنوان طرح منتخب در اتحادیه جهانی فضا ارائه می شود.
 
 حسین صمیمی در توئیتر با اشاره به تاثیر دانش فضایی در زندگی مردم نوشت: طرح ایران برای پایش و ارزیابی خسارات ناشی از سیل از طریق داده های فضایی، به عنوان طرح منتخب در اتحادیه جهانی فضا (کوپوس) ارائه می شود.
 
وی خاطرنشان کرد: سال پیش این سامانه باعث ۲۳ هزار میلیارد صرفه جویی در پرداخت خسارات نابه حق شد. در همین حال پژوهشگاه فضایی ایران نیز اعلام کرد خدمات فضاپایه «پایش سیل و تخمین خسارات آن در کشاورزی با استفاده از سنجش از دور» مبتنی بر مطالعه مورد سیل ۹۸ ایران، توسط نماینده پژوهشگاه فضایی در پنجاه و هفتمین نشست زیرکمیته علمی و فنی کوپوس سازمان ملل ارائه خواهد شد.
 
وی اضافه کرد: این ارائه قرار است در ۲۴ بهمن ماه جاری صورت گیرد و معرفی فعالیت های صلح آمیز ایران در حوزه فضایی از جمله استفاده از داده های سنجش از دور در مدیریت بحران در زمان وقایع طبیعی از جمله سیل، زلزله و طوفان انجام می شود.
 
در همین حال دکتر محمد ابراهیمی عضو هیئت علمی پژوهشگاه فضایی که هم اکنون عضو تیم مدیریت سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) است نیز مطلبی را با موضوع فعالیت های تحصیلی و آموزشی بر مبنای پروژه ماهواره مکعبی دانشجویی اپسکو در این اجلاس ارائه می کند.
 
طراحی و ساخت بخش های مهمی از این ماهواره به پژوهشگاه فضایی ایران واگذار شده است.
 
کمیته علمی فنی کوپوس به عنوان کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل هر سال در وین برگزار می شود و کشورهای عضو این سازمان طرح های پیشنهادی، نظرات و ایده های خود را در حوزه علوم و فناوری فضایی با سایر کشورها به اشتراک می گذارند.

​​