فناوری اطلاعات

نخستین دوره مسابقات بین‌دانشگاهی ورزش‌های الکترونیکی برگزار می‌شود

منبع: پیوست
 
اولین دور از مسابقات بین دانشگاهی ورزش‌های الکترونیکی (بازی‌های ویدیویی) با عنوان «UniBest» هفته‌آینده در دانشگاه تهران برگزار می‌شود. مصطفی علوی، دبیراجرایی این مسابقات، هدف از برگزاری «UniBest »را شناسایی گیمرهای حرفه‌ای از میان افراد دانشگاهی و انتخاب آنها به عنوان گیم‌تستر توسط استودیوهای بازی‌سازی اعلام کرد.
 
مسابقات«UniBest»  قرار است در ۳ رشته CSGO ،DOTA2 و CALL OF DUTY روز شنبه ۱۰ اسفندماه به صورت آنلاین برگزار ‌شود و افراد برگزیده در مرحله فینال به صورت حضوری در دانشگاه تهران با یکدیگر به رقابت بپردازند. مصطفی علوی، دبیراجرایی مسابقات UniBest، در مورد اهداف برگزاری این مسابقات به پیوست گفت: «در دنیا صنعت بازی‌های کامپیوتری نسبت به صنعت سینما و موسیقی حجم گردش مالی بیشتری دارند و حدود ۹۲۰ میلیارد تومان سالانه عدد گردش مالی صنعت بازی است؛ اما  ایرانیان از این مقدار سهم ناچیزی دارند.»
 
او ادامه داد: «برای به دست آوردن سهم بالایی ازگردش مالی در صنعت بازی، نیاز است که بازی‌های ایرانی بهبود پیدا کنند. برای بهبود بازی‌ها نیز استودیوهای بازی‌سازی داخلی نیاز به گیم‌تستر دارند. یعنی فردی به عنوان مهندس تست، بازی‌ها را بهبود ببخشد.»
 
به گفته علوی استودیو‌های بازی‌سازی به جای انتخاب گیم‌تسترهای خود از گیم‌نت‌ها، لازم است که به افراد دانشگاهی که گیمر و علاقمند به بازی‌های ویدیویی هستند، مراجعه کنند.  او با اشاره به اینکه بهترین کار برای انتخاب بهترین گیمر از میان دانشگاه‌ها برگزاری مسابقات بین‌دانشگاهی بود، بیان کرد: «این مسابقات با کمک خود دانشجویان برگزار شد و نهاد بیرونی متولی برگزاری مسابقات نیست. علاوه بر دانشجویان، شرکت‌کنندگان عمومی که دانشجو نیستند اما امکان دارد که بازیکن حرفه‌ای باشند، در این مسابقات شرکت می‌کنند.»
 
دبیر اجرایی مسابقات UniBest در پاسخ به این سوال که چرا سه بازی CSGO ،DOTA2 و CALL OF DUTY برای مسابقات انتخاب شدند، گفت: «این بازی‌ها براساس مهارت‌های بازیکنان طراحی شدند. به عنوان مثال در بازی subway surf اگر بازیکن ببازد می‌تواند با پرداخت سکه دوباره به بازی برگردد؛ اما در این بازی‌ها اگر ببازند نمی‌توانند با پرداخت پول به بازی برگردند. این بازی‌ها میان گیمرها بالانس برقرار می‌کنند.»
 
او در ادامه افزود: «در ابعاد گسترده جهانی مسابقات ورزش الکترونیکی یا e-sport برگزار می‌شود و این بازی‌ها را به عنوان بازی‌هایی می‌شناسند که بین بازیکنان معروف هستند و مخاطب دارند.»
علوی همچنین بیان کرد: « در این دوره از مسابقات کمیته ورزش‌های الکترونیکی استان تهران وزارت ورزش به قهرمانان حکم قهرمانی اهدا می‌کند.»
براساس گفته‌های علوی در بازار بازی تقاضا گیم‌تستر وجود دارد و وقتی این مسابقات در ایران جابیفتد، استودیوهای بازی‌سازی به این مسابقات مراجعه و افراد خود را انتخاب می‌کنند.
در نخستین مسابقات «UniBest»  دانشگاه‌های صنعتی شریف، امیرکبیر، شهید بهشتی، خواجه نصیر، علم وصنعت ودانشگاه آزاد حضور دارند. فینال مسابقات UniBest چهارشنبه و پنجشنبه ۱۴ و ۱۵ اسفند ماه برگزار خواهد شد.
 

​​