باندپهن

نایب رئیس شرکت زیرساخت: مشکل ظرفیت پهنای باند برای دانشگاهها نداریم

منبع: مهر
 
نایب رئیس هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در واکنش به مشکل برخی دانشگاهها مبنی بر وجود مشکل تامین پهنای باند در آموزش مجازی گفت: در صورت لزوم آماده ارائه پهنای باند رایگان هستیم.
 
سجاد بنابی در خصوص ادعای برخی دانشگاهها مبنی بر نبود پهنای باند مناسب در برگزاری کلاس های درس غیرحضوری و مجازی، در پی شیوع کرونا و تعطیلی دانشگاهها، اظهار داشت: تاکنون از سمت دانشگاهها برای دریافت پهنای باند به شرکت ارتباطات زیرساخت مراجعه ای صورت نگرفته است و از این بابت، درخواستی نداشته ایم.
 
وی با بیان اینکه شرکت ارتباطات زیرساخت با ظرفیت هایی که در بستر شبکه ملی اطلاعات ایجاد کرده است، آماده خدمات رسانی به دانشگاهها برای اتصال آنها به شبکه ملی اطلاعات است، گفت: مشکلی از بابت ظرفیت پهنای باند نداریم و به هرگونه درخواستی پاسخ می دهیم.
 
نایب رئیس هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با تاکید بر اینکه حتی این آمادگی وجود دارد که اگر لازم باشد به دانشگاه ها پهنای باند رایگان تعلق گیرد، خاطرنشان کرد: هم اکنون اغلب دانشگاهها به صورت مستقیم از شرکت ارتباطات زیرساخت، پهنای باند اینترنت دریافت نمی کنند و از طریق اپراتورهای اینترنت و یا شرکت مخابرات ایران، نسبت به تامین پهنای باند اقدام می کنند. اما بررسی ها نشان می دهد که حتی دانشگاه هایی که از شرکت زیرساخت به صورت مستقیم به شبکه متصل می شوند نیز از تمام ظرفیت پهنای باندشان استفاده نکرده اند.
 
وی با بیان اینکه مشکلی در تامین ظرفیت پهنای باند قابل ارائه به دانشگاهها وجود ندارد، افزود: برای مثال دانشگاه تهران از شرکت ارتباطات زیرساخت ظرفیتی معادل یک پورت یک گیگابیتی پهنای باند در اختیار دارد که ۷۰ درصد آن بلااستفاده است و تنها ۳۰۰ مگابیت مصرف شده دارد. از سوی دیگر، ۸۰ درصد ظرفیت پهنای باند دانشگاه شریف نیز که با یک پورت یک گیگابیتی به صورت مستقیم به شبکه زیرساخت متصل است، خالی بوده و استفاده نمی شود.
 
بنابی گفت: در صورتی که دانشگاهها تقاضایی برای دریافت پهنای باند داشته باشند می توانند به شرکت ارتباطات زیرساخت مراجعه کنند و مشکلی از این بابت وجود ندارد.
 
به گزارش مهر، به دنبال جایگزین شدن آموزش مجازی و غیرحضوری با برگزاری کلاسهای حضوری در دانشگاهها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، برخی دانشگاه ها اعلام کرده اند که برگزاری کلاس های الکترونیکی با برخی مشکلات از جمله تامین پهنای باند روبرو است و برای مثال دانشگاه تهران از روند مذاکرات با وزارت ارتباطات برای تامین پهنای باند خبر داده است.

​​