فناوری اطلاعات

کانال بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در شبکه دانش‌آموزی «شاد» تشکیل می‌شود

منبع: پیوست
کانال رسمی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در شبکه دانش‌آموزی «شاد» تشکیل می‌شود. به گفته معاون حمایت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، آنها قرار است در این کانال محتواهای آموزشی در حوزه بازی‌سازی و سواد بازی که زیرمجموعه سوادرسانه‌ای محسوب می‌شود، را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهند.
 
سید محمدعلی سیدحسینی، معاون حمایت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در مورد این کانال و جزئیات محتواهایی که قرار است در آن منتشر شود، به پیوست گفت: «دی ماه سال گذشته بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش توافقنامه‌ای امضا کرد. براساس این توافقنامه کارگروه مشترکی تشکیل و قرار شد در حوزه‌های مختلف این دو نهاد فعالیت‌های مختلف انجام دهند.»
او ادامه داد: «با شیوع کرونا در کشور وزارت آموزش و پرورش برای بحث آموزشی شبکه دانش‌آموزی «شاد» را راه‌اندازی کرد. ما فکرکردیم که در قالب یک کانال در این شبکه بتوانیم یکسری محتواهای آموزشی در حوزه بازی‌سازی و سواد بازی که زیرمجموعه سواد رسانه‌ای محسوب می‌شود، را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهیم.»
به گفته سیدحسینی چون انیستیتو ملی بازی‌سازی این محتواها را از قبل تولید کرده بود، محتواهای آموزش بازی‌‌سازی برای انتشار تقریبا آماده هستند. او همچنین تاکید کرد: «در کنار تولید و انتشار این محتواها، یکسری انیمیشن‌های آموزشی به تازگی تولید شده است که در این کانال منتشر می‌کنیم. در این کانال همچنین بازی‌هایی که موضوعات آموزشی دارند یا موضوعاتی مرتبط با آموزش‌های عمومی یا در حیطه آموزش‌های موردنظر آموزش و پرورش هستند رامعرفی خواهیم کرد. قرار است کمپین‌هایی ایجاد کنیم و به صورت رایگان در اختیار بچه‌ها قرار دهیم و در این میان جوایزی هم به آنها تعلق بگیرد.»
او در ادامه همچنین بیان کرد: «تصمیم داریم تا در این کانال مجموعه اطلاع‌رسانی‌ها و آموزش‌هایی که مرتبط با مضمون شبکه شاد است را ارائه ‌دهیم تا در در خلال سرگرمی مطالب آموزشی هم فرابگیرند.»
 
 
براساس گفته‌های سیدحسینی این کانال قرار است تشکیل شود؛ اما اگر برای تشکیل آن تاخیری ایجاد شد یا نیاز به دریافت مجوزی بود، بنیاد ملی بازی‌ها می‌تواند به صورت موقت از کانال‌های معاونت پرورشی برای انتشار محتواها استفاده کند.
او در پاسخ به این سوال که آیا فراگرفتن محتواها برای دانش‌آموزان اجباری است یا اختیاری بیان کرد: «محتواهای بنیاد ملی بازی‌ها اجباری نیست و مباحث فوق برنامه است که در خلال سرگرمی به بچه‌ها آموزش هم داده می‌شود و فکر می‌کنم برای آنها جذاب باشد.»
 
وزارت آموزش و پرورش اواخر فروردین‌ماه سال جاری شبکه اجتماعی «شاد»  را طی توافقنامه‌ای با همراه اول راه‌اندازی کرد. براساس آخرین آمار منتشر شده از سمت وزارت آموزش و پرورش تاکنون حدود ۸ میلیون نفر در این شبکه ثبت‌نام کردند.

​​