سامسونگ به دنبال رهبری 6G است!

4733_Telecoms.com_6G_2019_Images_City-770x285.jpg
 
ICTna.ir - شاید بسیاری از کشورها و اپراتورها، با پیشروی و جسارت، تازه در حال استقرار شبکه نسل پنجم یا همان 5G باشند، اما حالا توجه ها کم کم به سوی نسل ششم شبکه های تلفن همراه یا 6G جلب میشود، فناوری ای که سامسونگ تلاش دارد روی باندهای تراهرتزی (THz) آن را به جهان معرفی کند و رهبری آن را در دست گیرد.
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، در حالی که کار در حال حاضر بر روی سبد محصول و فناوری 6G شروع شده‌است، این کار تا حد زیادی در گوشه و کنار صنایع مخابرات و فن‌آوری به آرامی پیش میرود. اجلاس 6G Wireless در ماه مارس برگزار شد، در حالی که FCC به طیف وسیعی از ۹۵ گیگاهرتز نگاه میکند و دولت چین به طور رسمی برنامه تحقیق و توسعه (R&D) روی سیکس جی را آغاز کرده‌است. گفته می‌شود سامسونگ یک ابتکار خاص خود را در ید خود دارد میخواهد به راهبر این فناوری تبدیل شود، هر چند که امروزه whitepaper آن به تازگی تایید شده است.
 
چوی، رئیس مرکز تحقیقاتی پیشرفته ارتباطات در سامسونگ در این باره گفت: " در حالی که تجاری سازی 5G هنوز در مرحله اولیه خود است، کسی خود را برای 6G آماده نمیبیند، چراکه معمولا ۱۰ سال از آغاز تحقیقات برای نسل جدید فن‌آوری ارتباطات طول می‌کشد."
 
او تاکید میکند "ما هم اکنون تحقیقات و توسعه 6G را با ایجاد تجربه و توانایی گردآوری کرده‌ایم که از کار بر روی چندین نسل از تکنولوژی ارتباطات، از جمله 5G، تلاش داریم نسل بعدی تلفن همراه را توسعه دهیم". 
 
رئیس مرکز تحقیقات پیشرفته ارتباطات سامسونگ میگوید "ما پیش می‌رویم، ما متعهد به هدایت استاندارد 6G در هم‌کاری با ذینفعان مختلف در سراسر صنعت، دانشگاها و حوزه‌های دولتی هستیم."
 
سامسونگ فکر میکند نسل بعدی شبکه های تلفن همراه، در سال 2030 اوج میگیرد و استفاده از شبکه موبایل با سرعت گیگابیتی یک اتفاق عادی شده خواهد بود، در حالی کخ نرخ پیک میتواند به 1000 گیگابیت بر ثانیه برسد. سامسونگ فکر میکند این شبکه باید دیتا را با نرخ تاخیر یک میلی ثانیه تحویل دهد و بهره وری و میزان مصرف انرژی را نصف کند. 
سامسونگ به تکه باندهای 100 گیگاهرتزی برای سیکس جی فکر میکند، مسئله ای که میتواند چالش مهمی در مورد "اجرایی شدن" این فناوری تلقی شود.
 
Samsung-6G-Image.jpg
با مقایسه طیف mmWave 28 گیگاهرتز و بالاتر، در میابیم که این فرکانس به سختی از موانع فیزیکی عبور میکند، در حالی که پوشش باندهای فرکانسی برای آرایه های آنتنی، شکل موج، جذب جوی، پروتکل ها و شکل دهی پرتو به ظرافت خاصی نیاز دارد.
تمام چالش‌ها و فرصت‌های بالقوه در شرکت سامسونگ در اینجا شرح‌داده شده‌اند، کلیک کنید.
 
علاوه بر پیشرفت‌های تکنولوژیکی، اپراتورهای مخابراتی نیز باید راه‌هایی برای گسترش استقرار شبکه را مد نظر قرار دهند. ایده‌های سامسونگ شامل معرفی فن‌آوری‌های سطح هوشمند قابل پیکربندی مجدد (RIS)، برای بازتاب موثر سیگنال مانند آیینه در زمانی که هیچ خط مستقیمی از دید برای سایت ها وجود ندارد، یا تداخل بین لینک (CLI)است که به کاربران اجازه می‌دهد تا بعنوان ایستگاه رله به ایستگاه‌های اصلی نقش آفرینی کنند. سیستم‌های سکوی ارتفاع بالا (HAPS) و ماهواره‌ها نیز باید بیشتر به اتصال وصل شوند تا به نقاط متصل شوند.
 
در کنار این پیشرفت‌ها نیز باید یک ترقی قابل‌توجه در دنیای هوش مصنوعی وجود داشته باشد، چرا که مدیریت این شبکه را نمی توان تنها با تلاش و هوش انسانی انجام داد و باید یک تغییر در استقرار سایت، طراحی و محاسبه قدرت را از طریق هوش مصنوعی تامین نمود. با چنین داده‌ها، محاسبات نرم‌افزاری فشرده که برای آینده در نظر گرفته می‌شوند، هوش مصنوعی مدیر شبکه، به طور فزاینده‌ای به یک نیاز تبدیل شده‌است تا یک دینامیک محاسباتی را داشته باشد که در آن بالا بردن سطح خدمات به سمت ابر یا لبه منتقل می‌شود. این یک تغییر انقلابی برای دستگاه‌ها، اتصال و زیرساختها است.
 
اگر چه در آماده بودن و جسارت برای صحبت در مورد 6G کسی شکی ندارند، اما برخی ممکن است اشاره کنند که بدون درک کاستی‌های فایوجی، کار روی سیکس جی بیشتر از حدس زدن نشات خواهد گرفت و کار کاملی را به ارمغان نخواهد آورد.
 
در جهان فایوجی، ما هیچ ایده‌ای در مورد سناریوهای متعدد نداریم. ما نمی‌دانیم که آیا مصرف‌کننده خدمات پهنای باند با فرکانس بالا را انتخاب خواهد کرد، چرا که هنوز این روند شروع نشده است.
ما نمی‌دانیم که مشتریان شرکت تا زمانی که هزینه خدمات را پرداخت کنند، حاضر به پیاده سازی نتورک اسلایسنگ واقعی خواهند بود یا نه.
ما مطمئن نیستیم که فن‌آوری‌هایی نظیر VR، AR، هواپیماهای بدون سرنشین، ماشین های خودران، و یا فناوری های پوشیدنی متصل به آن، از دور خارج می‌شوند یا باقی میمانند.
همچنین در آینده خدماتی وجود خواهد داشت که ما حتی نمی‌توانیم آن را تصور کنیم؛ درست مثل آنچه  مردم در سال ۲۰۱۰ به چه چیزی فکر می‌کردند و حالا چه چیزی را به عنوان خدمات پایه تلفن همراه مطالبه میکنند!
 
این مسائل با هیجان‌زده شدن بیش از حد در مورد 6G تضاد دارد. شما می‌توانید برخی مفروضات را ایجاد کنید، اما پیشرفت بسیار زیاد به جلو منجر به خطر تشدید برخی موانع از جمله نیازمندی ها، کاربردپذیری های واقعی و ظرفیت فرکانسی میشود. بر این اساس به طور باورنکردنی ای باید مراقب باشید که انعطاف‌پذیری در کار اولیه و مفروضات داشته باشید تا اطمینان حاصل شود که تکنولوژی نسل بعدی می‌تواند برای تضمین مشکلات و سناریوهای 6G تطبیق داده شود و آن را تکمیل کند. اگر نه، شما باید شگفت‌زده شوید که آیا صنعت مخابرات در حال تمرکز بر ایجاد هر چیزی است که فقط "سریع‌تر"  میشود، به جای پیشبینی نیازهای فردا و پاسخگویی به آنها!
 
 

​​