فناوری اطلاعات

تحقق اهداف شبکه ملی اطلاعات با افتتاح دامنه اینترنتی «.ایران»

منبع: ایرنا
 رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: راه‌اندازی دامنه «.ایران»  یک گام بزرگ در توسعه زبان فارسی در فضای مجازی و البته تحقق اهداف شبکه ملی اطلاعات است.
 
«ابوالحسن فیروزآبادی» در مراسم افتتاح دامنه «.ایران» افزود: ثبت این دامنه می‌تواند به از بین بردن شکاف دیجیتال برای بخشی از جامعه که با زبان انگلیسی آشنا نیستند کمک کند.
 
فیروزآبادی گفت: در فضای مجازی و حتی در فضای واقعی همه به زبان انگلیسی آشنا نیستند. نباید به این دلیل آنها از استفاده از فضای مجازی دور بمانند. امیدواریم با ورود بیشتر زبان فارسی به فضای مجازی، شاهد به کارگیری زبان فارسی در میان زبان‌های پیشرفته در دنیا باشیم.
 
در ادامه دبیر شورای عالی فضای مجازی از ایجاد کمیته نظارت بر مقررات ثبت نام دامنه «.ایران» در مرکز ملی فضای مجازی خبر داد و گفت: این کمیته تنظیم‌گری نام دامنه «.ایران» و استفاده از آن را سرعت می‌بخشد. براساس اظهارات او در این زمینه پیش نویسی در مرکز ملی فضای مجازی تهیه شده و برای بررسی به سازمان فناوری اطلاعات ارسال شده است.
 
فیروزآبادی افزود: پس از بررسی سازمان فناوری اطلاعات، این پیش نویس به پژوهشگاه دانش‌های بنیادی ارسال خواهد شد. فیروزآبادی همچنین به تشکیل کارگروهی برای استفاده از «.ایران» توسط دستگاه‌های حاکمیتی اشاره کرد و گفت: کارگروهی در مرکز ملی فضای مجازی تشکیل خواهد شد تا سند و دستورالعمل استفاده دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها از دامنه «.ایران» با همکاری وزارت ارتباطات و وزارتخانه‌هایی مانند فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و صمت تدوین شود.
 
دامنه اینترنتی «.ایران» امروز با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات فعالیت رسمی خود را آغاز کرد؛ این اقدام در راستای توسعه شبکه ملی اطلاعات و تقویت زبان فارسی در اینترنت انجام می‌شود.
 
دامنه (Domain) آدرسی هست که کاربران با وارد کردن آن در مرورگر (مانند www.irna.ir) وارد سایت می‌شوند. این آدرس اجازه می‌دهد کاربران بتوانند آن را جستجو کنند.
 

​​