فناوری اطلاعات

توجه به حضور مؤثرتر زنان در عرصه فضایی یک دغدغه جهانی است

 
 
نخستین روز از دومین رویداد تخصصی زنان در صنعت فضایی ایران، با شعار محوری «زنان سرزمینمان را باور کنیم»، در پژوهشگاه فضایی ایران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران، حسین صمیمی، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، در مراسم گشایش این رویداد گفت: با توجه به اینکه برگزاری اولین رویداد تخصصی زنان در صنعت فضایی ایران تجربه موفقی برای پژوهشگاه فضایی ایران محسوب می‌شود، با انرژی و بازخورد خوبی که از برگزاری این رویداد در سال گذشته از جامعه فضایی و بانوان متخصص این حوزه دریافت کردیم، بر آن شدیم تا رویداد دوم را با توجه به شرایط موجود در کشور در قالب وبینار برگزار کنیم.
 
صمیمی با اشاره به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بانوان متخصص حوزه فضایی در کشور گفت: در این رویداد سعی شده تا علاوه بر دعوت از بانوان متخصص و باتجربه بخش فضایی کشور که به‌عنوان متخصصین این حوزه در پنل اول رویداد به ارائه تجربیات تخصصی خود در حوزه‌های مختلف علوم و فناوری فضایی می‌پردازند؛ در پنل دوم رویداد با عنوان دختران آینده‌ساز هوافضای کشور، میزبان دختران تیزهوش از دبیرستان‌های سمپاد هستیم.
 
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با تأکید بر میزان اهمیت و جذابیت پنل دختران آینده‌ساز؛ این زنجیره و برقراری پیوند بین این دو نسل یعنی جوانان علاقه‌مند به حوزه هوافضا و پیش‌کسوتان باتجربه و توانمند حوزه را از جمله ویژگی‌های متمایز این رویداد دانست.
 
صمیمی ضمن تشریح برنامه‌های جانبی رویداد که در دومین روز از رویداد برگزار می‌شود، در ادامه با اشاره به شعار هفته جهانی فضا سال ۲۰۲۱ با عنوان «زنان در فضا»؛ توجه به حضور قوی‌تر و مؤثرتر زنان در عرصه فضایی را یک دغدغه جهانی دانست و تصریح کرد: عرصه فضایی عرصه‌ای توأم با نوآوری و خلاقیت است از این‌رو، با توجه به ویژگی‌ها و ظرفیت‌های بانوان در این امر؛ فضا بستر مناسبی برای ظهور و بروز خلاقیت و توانمندی‌های بانوان به شمار می‌آید.
 
در ادامه، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران تحقق شعار محوری رویداد یعنی ارتقای باور عمومی نسبت به توانمندی‌های زنان سرزمین‌مان را مهم‌ترین هدف از این رویداد دانست و در خصوص امکان برگزاری این رویداد در قالب کنفرانس ملی در سال‌های آتی ابراز امیدواری کرد.
 
در ادامه مراسم افتتاحیه رویداد، فرزانه شمیرانی عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران و مدیرکل دفتر آموزش غیردولتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات نیز در سخنرانی خود ضمن اشاره به نقش کلیدی زنان در خانواده و پیشرفت جامعه اظهار کرد: بانوان ما با وجود مسائل مختلفی که در خانواده و محیط کار با آن روبه‌رو هستند ذهن‌های بزرگی دارند و به ایده‌های بزرگ نیز می‌اندیشند بنابراین نباید از پذیرش پست‌های مدیریتی اجتناب کنند زیرا پتانسیل و توانایی آن را دارند که به بهترین نحو از عهده کارهای بزرگ برآیند.
 

​​