تلفن همراه

لنز تماسی واقعیت افزوده اپل احتمالا در دهه ۲۰۳۰ معرفی می‌شود

منبع: دیجیاتو
 
بر اساس جدیدترین یادداشت تحلیلی «مینگ-چی کو»، تحلیل‌گر مشهور مسائل اپل، این شرکت آمریکایی احتمالا در دهه ۲۰۳۰ به سراغ عرضه لنز تماسی واقعیت افزوده خواهد رفت. کو می‌گوید این لنزها قطعات الکترونیکی را از عصر «رایانش مرئی» به عصر «رایانش نامرئی» خواهند برد.
 
مینگ-چی کو معتقد است که لنزهای واقعیت افزوده احتمالا نمی‌توانند قدرت پردازشی و ظرفیت ذخیره‌سازی جداگانه داشته باشند، بعنی برای کارهای خود احتمالا به آیفون یا دستگاه دیگری اتکا خواهند کرد، ولی فعلا اطلاعات بیشتری در این زمینه منتشر نشده است. کو می‌گوید در این لحظه شواهد محسوسی از لنز تماسی واقعیت افزوده اپل در دسترس نیست، در نتیجه به نظر می‌رسد که این پیش‌بینی بیشتر از آن که بر مبنای یک محصول در دست تولید باشد، صرفا نوعی پیش‌بینی تحلیلی است.
 
لنز چشمی اپل می‌تواند تجربه سبکی از واقعیت افزوده را بدون نیاز به استفاده از عینک یا هدست برای کاربران به ارمغان بیاورد. به عبارت دیگر، فناوری واقعیت افزوده از طریق این لنز اطلاعات دیجیتالی را روی نمای جهان واقعی دید کاربر به نمایش در می‌آورد. برای مثال فرض کنید شخصی در خیابان در حال حرکت است و به دنبال رستوران می‌گردد. با کمک لنز اپل، زمانی که او به هر رستوران نگاه می‌کند می‌تواند زمان کار آن‌ها را مشاهده کند.
 
البته مینگ-چی کو می‌گوید که این شرکت در آینده نزدیک‌تر ابتدا به سراغ عرضه هدست واقعیت ترکیبی می‌رود. این محصول که مدت‌هاست شایعاتی درباره آن شنیده می‌شود، احتمالا اواسط ۲۰۲۲ معرفی خواهد شد. سپس در ادامه در سال ۲۰۲۵ عینک واقعیت افزوده اپل به بازار می‌آید.
 
پیش‌تر شایعه شده بود که اپل در ساخت عینک واقعیت افزوده خود از پنل‌های microOLED سونی استفاده می‌کند. این پنل‌ها نیم اینچی و رزولوشنی برابر ۱۲۸۰ در ۹۶۰ پیکسلی دارند. سونی این نمایشگر را به صورت ویژه برای عینک‌های واقعیت افزوده و مجازی طراحی کرده و مدعی است با کنتراست ۱۰۰۰۰۰ به ۱، زمان پاسخگویی ۰.۰۱ میلی‌ثانیه و طیف رنگی گسترده، عملکرد بسیار مطلوبی دارد.

​​