فناوری اطلاعات

همکاری اینتل و مایکروسافت با DARPA برای رمزگذاری یکپارچه داده‌ها

منبع: همکاران سیستم
شرکت اینتل از انعقاد قرارداد همکاری جدید با آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا (DARPA) خبر داد تا در برنامه محافظت از داده‌ها در محیط‌های مجازی (DPRIVE) که با هدف ایجاد شتاب دهنده برای رمزگذاری کلان یکپارچه (FHE) اجرا می‌شود، همکاری کند.
مایکروسافت اصلی‌ترین ارایه دهنده اکوسیستم ابری و شریک رمزگذاری یکپارچه سازمان دفاعی مذکور است که این فناوری را در فعالیت‌های تجاری خود می‌پذیرد و زمانی که این فناوری توسعه یابد آن را روی خدمات پردازش ابری خود از جمله پلتفرم Azure و سیستم ابری JEDI که به صورت ویژه برای دولت آمریکا توسعه یافته است، آزمایش می‌کند.
این برنامه چندساله نمایانگر تلاش گروهی بین گروه‌های مختلف اینتل از جمله آزمایشگاه Labs اینتل، گروه طراحی مهندسی و گروه پلتفرم‌های داده اینتل است تا در جریان حفاظت از داده‌ها با «مرز نهایی» مقابله کند و داده‌های موجود در فضای ابری را بدون قابلیت دسترسی به کلید مربوطه رمزگذاری کند.
«رزاریو کاماروتا» مهندس ارشد آزمایشگاه Labs اینتل و از محققان اصلی طرح DARPA DPRIVE در این خصوص گفت: «رمزگذاری یکپارچه همچنان به عنوان یک کلید اصلی برای حفاظت از سیستم امنیتی داده‌ها باقی مانده است. برخلاف پیشرفت‌های چشمگیر در محیط‌های اجرایی قابل اعتماد و سایر فناوری‌های محاسباتی محرمانه برای محافظت‌ از داده‌های ذخیره شده و در حال انتقال، باید توجه داشته باشیم که داده‌اه هنگام پردازش رمزگذاری نمی‌شوند و امکان حملات احتمالی در این مرحله بسیار زیاد است. این مسئله به طور مکرر توانایی ما را در اشتراک گذاری و استخراج حداکثری داده‌ها مهار می‌کند».
 

​​