اپلیکیشن

اینترنت و شبکه

تجارت الکترونیک

تلفن همراه

فناوری اطلاعات

March 27, 2021
12:50 شنبه، 7ام فروردینماه 1400
کد خبر: 122351

معاون تنظیم بازار و توسعه کسب و کار ساترا: قیمت‌گذاری دستوری سرویس‌ها منسوخ شده است

معاون تنظیم بازار ساترا در واکنش به افزایش قیمت و حق اشتراکVOD ها اعلام کرد: قیمت‌گذاری دستوری سرویس‌ها و خدمات از منظر علمی منسوخ و تجربه شکست‌خورده‌ای در کشور است.
 
 حدود چند روزی است که یکی از پلتفرم‌های اشتراکی ویدیو (VOD) قیمت اشتراک خود را افزایش داده است و این افزایش قیمت با اعتراض کاربران رو به رو شده است. به گزارش روابط عمومی ساترا، با توجه به شکایات متعدد مطرح شده در فضای رسانه‌ای کشور در خصوص افزایش قیمت و حق اشتراک سرویس «فیلیمو» که موجب اعتراض کاربران شده و درخواست‌های متعددی جهت ورود سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا) و نظارت بر شیوه قیمت‌گذاری از سوی آنها مطرح شده، «سید حسین مسیح پور» معاون تنظیم بازار و توسعه کسب و کار ساترا در این خصوص توضیحاتی ارائه داد.
 
مسیح پور با اشاره به تجربه شکست خورده تعیین قیمت در بازارها توسط نهاد حاکمیتی گفت: به طور کلی رگولاتور تخصصی در شرایط عادی بازار از ورود به حوزه قیمت‌گذاری دستوری پرهیز می‌کند. چه اینکه ساترا به عنوان یک نهاد تنظیم‌گر تسهیل‌گر، وظیفه ذاتی رگولاتور بازارسازی و کمک به توسعه رقابت و تعدد منطقی بازیگران و رقبا در صنعت است.
 
ساترا ناظر بازار و رقابت است نه ناظر قیمت
 
وی افزود: اتفاقا تفاوت اساسی ساترا به سایر رگولاتورها در کشور این هست که سعی در طراحی نظام مداخله و تنظیم‌گری علمی دارد و صرفا به دلیل گسترش بحث در گروه‌های نخبگانی،  افکار عمومی یا خواست مصرف‌کننده مداخله غیر علمی در بازار نکرده و بر اجرای سیاست‌های دقیق و کارامد اصرار دارد. ساترا خود را تنظیم‌گر توسعه و رقابت در بازار می‌داند و نه مداخله‌گر قیمت‌گذاری خدمات.
 
معاون تنظیم بازار و توسعه کسب و کار ساترا ادامه داد: ما معتقدیم خود بازار و رفتار مصرف‌کننده باید اولین ابزار تعیین کننده قیمت نهایی باشد. لذا به نظر می‌رسد برخی مقامات و افراد دولتی افرادی که وظایف تنظیم‌گرانه ساترا را تعریف می‌کنند، به نظر می‌رسد  شناخت صحیح از نحوه تنظیم‌گری تخصصی ندارند و با شیوه های سنتی حکمرانی با موضوع VOD برخورد می‌کنند.
 
او با اشاره به عملکرد ناموفق برخی از نهاد های تنظیم گر در کشور گفت: برخی از افراد در مباحث خود موضوعاتی همچون موقعیت مسلط در بازار و یا احتمال excessive pricing را مطرح کردند منتها باید توجه کرد در موضوع دخالت در قیمت‌گذاری پیشتر هم نمونه این نوع ورود را در سایر نهادهای تنظیم‌گر مانند سازمان تنظیم مقررات رادیویی یا در موضوع ارز در بانک مرکزی و در حوزه‌های دیگر شاهد بودیم که هیچ تجربه موفقی در این خصوص قابل کشف نیست.
 
مسیح پور افزود: اساسا ورود رگولاتور در حوزه تعیین قیمت تنها در صورتی که انحصار قانونی ایجاد شده باشد و فرصتی برای رشد رقبای مسلط دیگر از سوی قانون‌گذار در بازار وجود نداشته باشد محل بحث و منطقی است  که این موضوع در حال حاضر در بازار صوت و تصویر ایران مصداق  نداشته و بدون بررسی عمیق امکان صدور حکم وجود ندارد.
 
مدل‌های درآمدی مجاز رسانه‌ها و مصادیق تفکیک بازار به زودی ابلاغ خواهد شد
 
معاون توسعه کسب و کار و تنظیم بازار ساترا ادامه داد: با توجه به اینکه ساترا از مرحله ساماندهی مجوزها عبور کرده و وارد مرحله توسعه و تنظیم بازار شده است لذا اکنون موضوعات  اقتصادی بسیار مهم و جدی مانند مدل‌های مجاز درآمدی، شیوه‌های ارایه سرویس تفکیک بازار و رقابت در اولویت بالایی قرار گرفته و به سرعت در حال تدوین آیین‌نامه‌های مورد نیاز و نظارت در این حوزه اقتصادی هستیم.
 
وی با اشاره به شکایات واصله به ساترا از سوی برخی از افراد فعال در حوزه تولیدات سینمایی در خصوص افزایش هزینه ها گفت: در برخی حوزه‌ها شائبه تخلف‌های جدی اقتصادی مطرح هست و شکایت‌هایی در جلسات از طرف گروه‌های مختلف درگیر در زنجیره تولید و توزیع صوت و تصویر فراگیر مطرح می‌شود. از جمله شکایتی از حوزه تولید مطرح شده است که دلیل عمده افزایش هزینه در برخی از رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر، افزایش غیر منطقی هزینه تولید توسط این سرویس‌هاست که توان رقابتی در حوزه تولید محتوا را برای سایر رقبا به شدت تضعیف کرده و بر رشد متناسب در صنعت اثر منفی خواهد گذاشت.
 
ساترا به دلیل حفاظت از منافع عمومی نسبت به بررسی قانونی موضوع اقدام و نظریه کارشناسی نهایی خود را به صورت عمومی منتشر و در صورت بدست آمدن جمع‌بندی درخصوص غیر منطقی بودن افزایش قیمت در این خصوص اقدام خواهد کرد.
 
مسیح پور در خصوص جمع‌بندی نهایی موضوع هزینه اشتراک ویدئو اظهار کرد: در طول روزهای اینده یک جلسه مشورت عمومی به صورت انلاین نیز برگزار خواهد شد که از همه صاحب‌نظران و کارشناسان و فعالین صنعت صوت وتصویر دعوت می‌کنم برای رسیدن به جمع‌بندی در این امر مشارکت کنند.
 
مواردی از تخلف در شیوه‌های درآمدی فعلی در دست بررسی است
 
معاون تنظیم بازار و توسعه کسب و کار ساترا درباره پخش همزمان تبلیغات در کنار دریافت حق اشتراک از کاربران گفت: شکایت دیگری که مطرح شده با توجه به اینکه این اپراتورها اقدام پخش تبلیغ روی سرویس‌های اشتراکی خود می‌کنند که این امر نیز در خدماتی اشتراکی اقدامی بی‌سابقه است و باید متوقف شود. آیین‌نامه آن ابلاغ خواهد شد، رسیدگی به این موضوع و به صورت کلی شیوه‌های مجاز درآمدی نیز در دستور کار معاونت تنظیم بازار و توسعه کسب و کار ساترا قرار دارد.
 
وی در پایان اشاره کرد: ما معتقدیم ساترا به گونه‌ای در طراحی و صدور مجوز و ارایه مشوق‌ها و تسهیلات عمل کرده و به دلیل سیاست‌های ساترا در اعطاء مجوز و ایجاد یک رقابت کارآمد، در قدم اول نیازی به مداخله‌ای اضافه در بازار نیست و ساترا مدام وضعیت رقابت در بازار را پایش می‌کند و اگر لازم باشد سیاست‌هایش را بازنگری می‌کند.
 
در طول دو ماه گذشته نیز شیوه درآمدی از محل ترافیک نیز در دستور کار معاونت قرار گرفت که منجر به اخطار به این رسانه‌ها در خصوص تصحیح مدل درآمدی جاری آن‌ها شده است.
 
به گزارش ایرنا، پیش از این نیز روابط عمومی فیلیمو اعلام کرده بود افزایش قیمت اشتراک ماهانه این پلتفرم افزایش حجم و کیفیت محتوای تولیدی است تا محتوای مناسب تمام ذائقه‌ها را (طنز، کمدی، درام، اجتماعی، سیاسی و …) تامین کنند. ضمن این که این پلتفرم قرار است امسال وارد بورس شود و کاربرانش می‌توانند به طور شفاف در جریان درآمدها و هزینه‌های آن باشند. 
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.