فناوری اطلاعات

فایرفاکس ۸۸ با قابلیت‌های جدید و امنیت بالاتر منتشر شد

منبع: دیجیاتو
 
 
موزیلا نسخه ۸۸ مرورگر فایرفاکس را با چند تغییر کوچک اما مهم منتشر کرد. این نسخه آخرین آپدیتی است که قبل از تحول ظاهری فایرفاکس با رابط کاربری جدید «پروتون» منتشر می‌شود. از تغییرات مهم فایرفاکس ۸۸ می‌توانیم به غیرفعال‌سازی پشتیبانی از FTP و ایزوله‌سازی داده‌های متغیر window.name اشاره کنیم که از نشت اطلاعات حریم خصوصی جلوگیری می‌کند.
 
مهم‌ترین تغییر در این آپدیت غیرفعال شدن پروتکل FTP است. موزیلا می‌گوید حذف کامل این ویژگی در یکی از نسخه‌های آتی مرورگر آن‌ها اتفاق می‌افتد. پروتکل FTP از نظر موزیلا یک تهدید امنیتی برای کاربران است چون داده‌ها در این پروتکل رمزنگاری نمی‌شوند و مستعد حمله «مرد میانی» هستند. فایرفاکس تا زمانی که این قابلیت به شکل کامل حذف شود، با غیرفعال‌سازی FTP از کاربران محافظت می‌کند.
 
تغییر امنیتی بعدی به ایزوله شدن اطلاعات window.name مربوط می‌شود که از نشت اطلاعات سایت‌ها بین یکدیگر جلوگیری می‌کند. پیش از این، اطلاعات این متغیر در طول عمر یک زبانه باقی می‌ماند و اگر کاربر روی همان زبانه از یک سایت به یک سایت دیگر می‌رفت، سایت دوم می‌توانست به اطلاعات سایت اول دسترسی پیدا کند.
 
ولی فایرفاکس حالا همزمان با رفتن به سایت‌های جدید این اطلاعات را پاک می‌کند. البته اگر کاربر دوباره به همان سایت قبلی برگردد، اطلاعات window.name برگردانده می‌شود. این مرورگر حالا در ایزوله‌سازی داده‌های window.name مانند سافاری عمل می‌کند. در آینده مرورگرهای مبتنی بر کرومیوم هم قرار است سازوکار مشابهی را پیاده‌سازی کنند.
 
از دیگر ویژگی‌های جدید فایرفاکس ۸۸ می‌توانیم به پشتیبانی از جاوا اسکریپت در فایل‌های PDF، زوم روان انگشتی در دستگاه‌های لمسی لینوکسی و پشتیبانی بهتر از صفحه‌خوان‌ها اشاره کنیم.
 
اگر فایرفاکس را روی دستگاه خود دارید، مرورگر در روزهای آتی به‌صورت خودکار به‌روز می‌شود، اما اگر می‌خواهید به شکل دستی این کار را انجام دهید، می‌توانید از منو به بخش Help بروید و روی About Firefox کلیک کنید. اگر از لینوکس استفاده می‌کنید، این آپدیت به‌زودی از طریق آپدیت منیجر شما در دسترس‌تان قرار می‌گیرد.

​​