فناوری اطلاعات

اینتل تولید مشترک تراشه x86 با شرکت‌های دیگر را آغاز می‌کند

منبع: زومیت
پت گلسینگر، مدیرعامل جدید اینتل، گفته است این شرکت قصد دارد تعدادی از پردازنده‌ها را با شرکای تجاری‌اش تولید کند. این شرکا احتمالا شرکت‌های بزرگ صنعت ابری خواهند بود.
 
 
تعداد زیادی از شرکت‌های فعال در صنعت قطعات نیمه‌هادی به استفاده از معماری آرم تمایل نشان داده‌اند که از بین آن‌ها می‌توانیم به انویدیا و مایکروسافت اشاره کنیم. انویدیا حتی در حرکتی خبرساز آرم را ازآنِ خود کرده است؛ چون اعتقاد دارد آرم برندی بسیار ارزشمند است. محبوبیت آرم اینتلی را درمعرض خطر قرار داده است که روی معماری اختصاصی x86 تمرکز می‌کند.
 
به‌گزارش ویندوز سنترال‌، اینتل مدت‌ها تلاش کرد معماری x86 را صرفا برای خود نگه دارد و مجوز آن را به‌صورت گسترده نفروشد. تیم آبی هیچ‌گاه طرفدار ایده‌ی طراحی‌های ترکیبی برپایه‌ی اولویت‌های مشتریان نبوده و همواره اهدافش را در اولویت قرار داده است. بااین‌حال به‌گفته‌ی Seeking Alpha، پت گلسینگر، مدیرعامل اینتل، قصد دارد تغییراتی در رویکرد تجاری این شرکت ایجاد کند.
 
در جلسه‌ی توجیهی گزارش مالی جدید اینتل از پت گلسینگر پرسیده شد «آیا اینتل می‌خواهد به مشتریان بزرگش امکان دهد تراشه‌های مدنظرشان را در همکاری با اینتل توسعه دهند یا خیر؟» که مدیرعامل جدید اینتل جواب مثبت داده و گفته است این کار به‌طورویژه برای ارائه‌دهندگان سرویس ابری مفید خواهد بود.
 
گلسینگر گفته است: «اعتقاد داریم توانایی مشتریانمان برای استفاده از x86 به این شیوه می‌تواند تغییری معنادار در نحوه‌ی فکرکردن مردم به معماری‌های آرم و x86 ایجاد کند. ما پیش‌تر این انعطاف‌پذیری را به مشتریانمان نمی‌دادیم.»
 
پت گلسینگر از زمان ورود به اینتل، بارها اعلام کرده است که این شرکت باید جایگاه حقیقی‌اش را در صنعت نیمه‌هادی به‌دست آورد. تاکنون، اینتل برنامه‌های متعددی تدوین کرده است؛ از طرح ویژه‌ی برون‌سپاری تولید تراشه در TSMC تا آغاز فروش مجوز استفاده از IP معماری x86. اینتل گفته است برای رفع مشکلات فعلی بازار تراشه، ۲۰ میلیارد دلار به‌منظور احداث کارخانه سرمایه‌گذاری می‌کند. باید درادامه‌ی مسیر ببینیم عملکرد تراشه‌های ساخته‌شده با همکاری اینتل و شرکت‌های دیگر چگونه خواهد بود.
 

​​