فناوری اطلاعات

قیمت اتریوم رکورد زد: دومین رمزارز باارزش دنیا در یک قدمی ۳۰۰۰ دلار

منبع: دیجیاتو
 
 
شاخص سلطه بیت‌کوین بر بازار رمزارزها برای اولین بار از تابستان ۲۰۱۸ به زیر ۵۰ درصد رسیده و حالا اتریوم در بالاترین قیمت تاریخ خود روی رقمی بالاتر از ۲۸۰۰ دلار معامله می‌شود.
 
دومین رمزارز بزرگ از نظر ارزش بازار با شکستن سقف تاریخی خود آستانه ۲۸۰۰ دلار را پشت سر گذاشت. این رمزارز در حال حاضر در حوالی ۲۸۶۰ دلار معامله می‌شود، در حالی که قیمت بیت‌کوین حدود ۵۸ هزار دلار است.
 
رشد قیمت ETH به دنبال خبر صدور اولین اوراق قرضه «بانک سرمایه‌گذاری اروپا» روی بلاکچین اتریوم اتفاق افتاد. کارشناسان می‌گویند تصمیم این بانک می‌تواند به معنای افزایش توجه و اعتماد موسسات مالی جریان اصلی به این رمزارز باشد.
 
قیمت اکثر رمزارزها به واسطه رشد اتریوم بالا رفته. قیمت بیت‌کوین حدود دو هفته پیش با یک افت سنگین ۱۵ درصدی تا ۵۱ هزار دلار پایین آمد و موجب افت قیمت سایر رمزارزها شد، با این وجود بیت کوین در مجموع از ابتدای سال ۲۰۲۱ حدود ۹۰ درصد رشد کرده و بخش عمده رشد خود را مدیون افزایش توجه سرمایه‌گذاران حقوقی و شرکت‌هایی مثل تسلا است.
 
با این حال، بسیاری از تحلیلگران از بابت وجود حباب در بازار رمزارزها هشدار داده‌اند. دوج‌کوین، رمزارزی که بر مبنای یک شوخی به وجود آمد، هفته گذشته پس از توییت جدید ایلان ماسک دوباره رشد کرد و در حال حاضر در حوالی ۳۶ سنت معامله می‌شود.
 
خیلی از کوین‌های دیگر هم امسال رشد قابل توجهی داشتند. این مسئله باعث شده شاخص سلطه بیت‌کوین بر بازار رمزارزها به زیر ۵۰ درصد برسد. این اتفاق نخستین بار در سال ۲۰۱۷ افتاد و پس از آن همه بازار دچار ریزشی موسوم به زمستان رمزارزی شد. با این حال، عده‌ای از تحلیلگران معتقدند که این بار شرایط فرق می‌کند چون رشد قیمت‌ها نه از بابت سرمایه‌گذاران خرد بلکه تحت تاثیر ورود سرمایه‌گذاران حقوقی بوده است.
 
اتریوم و بیت‌کوین تفاوت‌های مهمی با یکدیگر دارند. اتریوم دارای چندین توسعه‌دهنده نرم‌افزاری است که برای شبکه آن اپلیکیشن می‌سازند. ترند اخیر فضای اپ‌های غیرمتمرکز که تحت عنوان NFT یا «توکن غیرقابل معاوضه» شناخته می‌شود، عمدتا روی اتریوم قرار دارد. این شبکه همچنین قرار است تغییراتی برای افزایش سرعت تراکنش‌ها و کاهش توان لازم برای پردازش تراکنش‌ها داشته باشد.

​​