رسانه‌های اجتماعی

جمع آوری اطلاعات کاربران آلمانی واتس‌اپ متوقف شد

منبع: ایسنا
فیس بوک در واکنش به هشدار یک رگولاتور آلمانی درباره غیرقانونی بودن شیوه اخیرش برای جمع آوری اطلاعات شخصی کاربران، دستور داد واتس‌اپ گردآوری اطلاعات آلمانی ها را متوقف کند.
 
یوهانس کاسپار، مدیر سازمان حریم خصوصی هامبورگ یک ممنوعیت اضطراری سه ماهه را صادر و ادامه جمع آوری اطلاعات شخصی کاربران توسط فیس بوک را ممنوع کرد. وی همچنینی از هیاتی از رگولاتورهای دیتای اتحادیه اروپا خواست اقدام کرده و مقرراتی را در این خصوص اعلام کنند تا در سراسر این بلوک اعمال شود. وی گفت: شرایط جدید استفاده از سرویس واتس‌اپ برای جمع آوری اطلاعات کاربران غیرمعتبر بوده زیرا غیرشفاف و کلی است.
 
کاسپار در بیانیه ای اعلام کرد این دستور برای حفظ حقوق و آزادی میلیونها کاربر صادر شده است. ما باید از آسیب و معایب چنین رویه ای جلوگیری کنیم.
 
دستور مذکور ضربه ای به قلب استراتژی تبلیغات و مدل کسب و کار فیس بوک بوده و مشابه اقدام دفتر ضد انحصارطلبی آلمان است که به رفتار این شبکه اجتماعی در جمع آوری اطلاعات مربوط به عادتهای آنلاین کاربران و بهره گیری از این اطلاعات در پروفایلهای فیس بوک آنها حمله کرده بود. این اطلاعات امکان شخصی سازی تبلیغات را فراهم کرده و درآمدهای کلانی را نصیب فیس بوک می کند.
 
در این حال واتس‌اپ ادعاهای کاسپار را نادرست خواند و اعلام کرد این دستور اجرای شرایط جدید استفاده از سرویس این پیام رسان را متوقف نمی کند.
 
بر اساس گزارش بلومبرگ، این غول فناوری آمریکایی بر سر شرایط جدید سرویس و اجبار کاربران واتس‌اپ برای موافقت با آن تا ۱۵ ماه مه، با انتقاد گسترده جهانی روبرو شده است.
 

​​