فناوری اطلاعات

ابر رایانه سیمرغ با حضور وزیر ارتباطات افتتاح شد

 
 
با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس دانشگاه امیرکبیر، ابر رایانه سیمرغ افتتاح شد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، صبح امروز با حضور محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و احمد معتمدی رییس دانشگاه امیر کبیر ابر رایانه سیمرغ در دانشگاه امیر‌کبیر افتتاح شد.
توان پردازشی
بر اساس این گزارش، توان پردازشی فعلی ابررایانه سیمرغ بیش از یک پتافلاپس ( یک میلیون میلیارد عملیات ممیز شناور 64بیتی در ثانیه) است که با 500 ترافلاپس امروز کار خود را آغاز می کند و پس از دو ماه (پایان فاز نخست) با ظرفیت کامل به کاربران خدمات ارایه می کند.
ظرفیت پردازشی آن تا 5 پتافلاپس با استفاده از زیرساخت فعلی ( در مرحله دوم) و تا 10 پتافلاپس در فازهای بعدی قابل افزایش است که چند هزار برابر سریعتر و پر قدرت تر از رایانه های رومیزی است.
همچنین توان پردازشی فعلی این ابررایانه در کاربردهای فوق سریعی که نیاز به دقت محاسبات 64 بیتی ندارند( مانند هوش مصنوعی و یادگیری عمیق) تا آخر فاز اول برابر با 30 پتافلاپس (30 میلیون میلیارد عملیات ممیز شناور 16 بیتی تنک در ثانیه) است.
قابل ذکر است که این ابررایانه در فاز اول بهره‌برداری حدود 12 برابراز قویترین ابررایانه کشور که در سال 1390 توسط این تیم افتتاح شد سریع تر عمل می کند.
زیرساختی
زیرساخت ابر رایانه در فضایی به مساحت تقریبی 250 مترمربع با قابلیت گسترش به 400 مترمربع ساخته شده است. این ابررایانه با ظرفیت 42 رک (قابل گسترش به ظرفیت 84 رک) بر مبنای سطح سوم استاندارد TIA-942  ساخته شده و می تواند از توان پردازشی 5 پتافلاپس( قابل گسترش به 10 پتافلاپس در فاز بعدی) پشتیبانی کند. همچنین مرکز ارایه خدمات جدید برای استفاده از خدمات ابر رایانه به مساحت تقریبی 180 مترمربع در دانشگاه صنعتی امیرکبیر احداث شده است.
ویژگی بارز
بستر محاسباتی ابررایانه سیمرغ بر مبنای فناوری مجازی سازی و رایانش ابری طراحی شده است. مجازی سازی باعث افزایش بهره وری از منابع موجود و انعطاف پذیری در ارایه خدمات متنوع شده و همچنین امنیت داده ها را دو چندان می کند. در بستر پردازشی این ابررایانه از آخرین فناوری های سخت افزاری و نرم افزاری موجود در دنیا استفاده شده است که باعث شده این ابررایانه تبدیل به، به‌روزترین و قدرتمندترین ابررایانه کشور شود.
استفاده از آخرین نسل از پردازنده های گرافیکی این امکان را می دهد تا بتوان کاربردهای تحلیل کلان داده و هوش مصنوعی را با سرعت بسیار زیاد و در مقیاس زمانی منطقی اجرا کرد.
کاربرد
از ابررایانه سیمرغ می توان در کاربردهای نوین نظیر هوش مصنوعی، تحلیل کلان داده ها، اینترنت اشیا، تصویرسازی، بازسازی و پویا نمایی، شبیه سازی علمی، هواشناسی، تحلیل داده های ژنتیک و دیگر کاربردهای علمی که به توان پردازشی بسیار زیاد نیاز دارند استفاده کرد.

​​