فناوری اطلاعات

قرارگرفتن ایران در بین ۱۰کشور دارای دانش ساخت ابررایانه

منبع: ایرنا
 
 
رییس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران با ساخت ابر رایانه ملی سیمرغ در بین ۱۰ کشور دارای دانش ساخت ابر رایانه قرار گرفت و این نشان می دهد که ایران یک کشور توسعه یافته است.
 
علیرضا منادی سفیدان روز یکشنبه در مراسم رونمایی از ابررایانه ملی سیمرغ افزود: طراحی، ساخت و بهره برداری از این ابر رایانه حاصل اعتماد ٢ نسل صنعت ارتباطات و دانشگاه است.
 
وی خاطرنشان کرد: این اتفاق مهم (رونمایی از ابر رایانه سیمرغ) ایران را جزو ۱۰ کشور دارای دانش پتافلاپس قرار داده است.
 
وی ادامه داد: اگر عربستان  در حال حاضر چهار ابر رایانه در کشور خود دارد موجب افتخار نیست چرا که علم ساخت آن برای خودش نیست اما ما صاحب دانش ساخت ابررایانه شده ایم.
 
این نماینده مجلس یادآور شد: تعامل دو مجموعه دانشگاه و وزارت ارتباطات  در این امر اتفاقی را رقم زده که ما دیگر جهان سوم نیستیم و ما یک کشور توسه یافته ایم،   مهندسان پرافتخار ایرانی در ۴۰ سال گذشته دستاوردهای بسیار ارزشمندی داشته‌اند. فناوری ابررایانه در لبه دانش قرار دارد و دستیابی به آن شرایط توسعه علمی در بسیاری از حوزه‌های دیگر را فراهم کرده است.
 
منادی با یادآوری این که ابر رایانه نیز بعداز فناوری اطلاعات و دانش  هسته ای در لبه دانش قرار دارد، گفت: امروز در خیلی از حوزه ها  ایران از کشورهای اروپایی  جلو تر است چنانچه در بسییاری از حوزه ها نیز عقب مانده ایم  و باید تلاش کنیم.
 
این نماینده مجلس بیان این که در آینده نزدیک  ایران در زمینه هوش مصنوعی نیز پیشرو خواهد بود، اظهار داشت: دستگاه‌های مختلف باید از ارتباط و همکاری‌های دانشگاه و وزارت ارتباطات الگوبرداری کرده و چنین روشی را سرمشق برنامه‌های خود قرار دهند.
 
مراسم رونمایی از ابررایانه ملی سیمرغ امروز در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حضور محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و سید احمد  معتمدی رییس دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار شد.

​​