تلفن همراه

نسخه دوم سیستم عامل هارمونی ۱۲ خرداد برای گوشی‌های هوشمند رونمایی می‌شود

منبع: دیجیاتو
 
هواوی امروز از طریق شبکه اجتماعی ویبو تایید کرد که HarmonyOS 2.0 را ۱۲ خرداد در مراسمی در چین معرفی می‌کند. اگرچه سیستم عامل هارمونی همین حالا برای دستگاه‌های IoT و تلویزیون‌های هوشمند عرضه شده، ولی رونمایی ۱۲ خرداد بیشتر با هدف معرفی نسخه دوم این سیستم عامل برای تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها انجام خواهد شد.
 
هواوی با انتشار تیزر ویدیویی کوتاهی در صفحه ویبوی خود این خبر را به اطلاع کاربران رسانده. این ویدیو صفحه بوت سیستم عامل هارمونی را نشان می‌دهد که پیش از نمایش لوگوی HarmonyOS ابتدای لوگوی هواوی را به نمایش می‌گذارد. متن انتهای تیزر علاوه بر هارمونی، از معرفی یک محصول دیگر در این رویداد خبر می‌دهد. این محصول احتمالا میت‌پد ۲ خواهد بود که برای اولین بار با هارمونی عرضه می‌شود.
 
هواوی قبلا گفته بود که انتظار دارد تا پایان سال ۳۰۰ میلیون دستگاه از هارمونی استفاده کنند و یک سوم این آمار دستگاه‌هایی باشند که از کارخانه با این سیستم عامل به دست کاربران می‌رسند. این شرکت اوایل ۲۰۱۹ می‌خواست به بزرگ‌ترین فروشنده موبایل دنیا تبدیل شود ولی دولت آمریکا دو سال پیش تحریم‌هایی علیه هواوی تنظیم کرد که جلوی همکاری این غول چینی با شرکت‌های آمریکایی را گرفت. در نتیجه، هواوی دیگر نتوانست از سرویس‌های موبایل گوگل (GMS) بهره‌مند شود.
 
هواوی در ماه اوت ۲۰۱۹ نسخه اول هارمونی را به عنوان جایگزینی برای اندروید معرفی کرد. این سیستم عامل هم مثل اندروید متن باز است و مبتنی بر لینوکس ساخته شده. طبق گزارش‌ها، نسخه بتای هارمونی شباهت بالایی به اندروید ۱۰ داشته، در نتیجه، این احتمال وجود دارد که نسخه نهایی هارمونی ۲.۰ شباهت بیشتری به اندروید ۱۱ پیدا کرده باشد.
 
رئیس هیئت مدیره هواوی اخیرا در رویداد Huawei China Ecological Conference 2021 گفته بود: «هارمونی سیستم عامل کاملا اختصاصی هواوی است که با هدف کاهش وابستگی به اندروید و فراهم‌سازی قابلیت‌ها و پشتیبانی‌های پلتفرمی بیشتر نسبت به سیستم عامل‌های موجود ساخته شده است.»

​​