فناوری اطلاعات

AMD تایید کرد: مدل‌های جدید تسلا مدل S و X از گرافیک RDNA2 استفاده می‌کنند

منبع: دیجیاتو
 
زمانی که تسلا در بهمن پارسال از مدل‌های جدید مدل S و مدل X رونمایی و اعلام کرد که سیستم سرگرمی رسانه‌ای این محصولات حداکثر ۱۰ ترافلاپس توان دارد، گفته می‌شد که این دو خودرو احتمالا به گرافیک‌های AMD مجهز می‌شوند. حالا امروز AMD تایید کرده که مدل‌های جدید تسلا از واحد پردازش سریع (APU) این شرکت استفاده می‌کنند که در واقع ترکیبی از تراشه‌های رایزن با گرافیک رادئون هستند.
 
«لیسا سو»، مدیرعامل ای‌ام‌دی در خلال مراسم این شرکت در نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۲۱ اعلام کرد که خودروهای تسلا در زمان اجرای بازی‌های سنگین از گرافیک مبتنی بر معماری RDNA2 استفاده می‌کنند. این سازوکار مشابه لپ‌تاپ‌هایی است که گرافیک مجتمع و اختصاصی دارند و بسته به کاری که انجام می‌دهند گرافیک مدنظر خود را به کار می‌گیرند.
 
استفاده از این روش برای خودروهای تسلا کاملا منطقی است، چون استفاده دائمی از گرافیک پرقدرت RDNA2 باعث می‌شود شارژ باتری خیلی زود به پایان برسد. حتما می‌دانید که پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس و سری اس هم از گرافیک RDNA2 استفاده می‌کنند. ولی اصلا چرا باید در خودرو به گرافیکی در حد گرافیک کنسول‌ها نیاز داشته باشید؟
 
 
تسلا احتمالا می‌خواهد این امکان را در اختیار مشتریان خود قرار دهد تا در حین سفر یا در زمانی که مشغول شارژ خودرو هستند، بتوانند کمی بازی کنند. نسخه‌های جدید مدل S و X دو نمایشگر دارند که یکی ۱۷ اینچی در جلو و دیگری با اندازه کوچک‌تر برای مسافران عقب در نظر گرفته شده است. بنابراین حتی اگر خود راننده فرصت بازی را پیدا نکند، سایر مسافران می‌توانند وقتشان را در حین سفر به بازی‌ها اختصاص دهند.
 
از سوی دیگر، با توجه به این که قیمت این محصولات به ۷۴ هزار دلار می‌رسد، شاید چندان عجیب نباشد که قدرت گرافیکی بالایی در سیستم سرگرمی رسانه‌ای این خودروها قرار داده شود تا این محصولات در هیچ زمینه‌ای کم و کاست نداشته باشند.

​​