فناوری اطلاعات

رشد ۱۵۶ درصدی فروش پنل‌های اولد بزرگتر از ۱۰ اینچ در فصل اول ۲۰۲۱

منبع: دیجیاتو
 
داده‌های آماری موسسه تحقیقاتی «UBI» نشان می‌دهد بازار جهانی پنل‌های اولد به ویژه پنل‌های با سایز متوسط تا بزرگ، طی سه ماهه اول سال جاری میلادی با افزایش تقاضای زیادی روبرو بوده و میزان فروش آن‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته در حدود ۱۵۶ درصد افزایش پیدا کرده است.
 
پنل‌های اولد متوسط و بزرگ برای تلویزیون، مانیتور، نوت بوک و تبلت استفاده می‌شود. کوچکترین سایز این پنل‌ها عموما مدل‌های ۱۰ اینچی هستند و طبق تحقیقات انجام شده، فروش این بخش حدود ۱.۴۵ میلیارد دلار بوده که این میزان ۱۷ درصد نسبت به سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ رشد داشته است. رشد فروش این پنل‌ها، در حدود ۱۵۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش را نشان می‌دهد.

 
پنل‌های اولد نوت بوک و تلویزیون در دستیابی به چنین رشدی، تاثیر بسیار زیادی داشته‌اند، زیرا عرضه پنل‌های مربوط به تلویزیون در سه ماه اول سال جاری حدود ۱.۶ میلیون واحد بوده است. میزان عرضه پنل‌های اولد نوت‌بوک‌ نیز حدود ۱.۱ واحد بوده که با این آمار، پنل تلویزیون‌ها حدود ۸۲ درصد از کل فروش را به خود اختصاص داده‌اند.

عرضه پنل‌های اولد کوچکتر از ۱۰ اینچ نیز طی سه ماهه اول در کره جنوبی افزایش پیدا کرده است. حدود ۱۴۰ میلیون واحد از این پنل‌ها در این سه ماه عرضه شده‌ که رشد ۳۲.۴ درصدی را نشان می‌دهد، اگر چه نسبت به سه ماهه قبل کاهش چشمگیری داشته است. موارد استفاده این پنل‌ها، گوشی‌های موبایل، ساعت‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های کوچک‌تر هستند.

براساس داده‌های تهیه شده توسط این موسسه تحقیقاتی، سامسونگ به لطف بازوی تولید‌کننده نمایشگر خود یعنی «سامسونگ دیسپلی» ۷۹ درصد از عرضه پنل‌های کوچک را به خود اختصاص داده و رهبر اصلی تامین‌کننده پنل‌های OLED محسوب می‌شود. پس از آن ال‌جی با ۱۱ درصد محموله در رتبه دوم قرار دارد.

​​