فناوری اطلاعات

بروزرسانی «تپ‌روت» برای شبکه بیت کوین تایید شد: بهبود حریم خصوصی و کارایی

منبع: دیجیاتو
 
اولین ارتقای سیستمی بیت کوین در چهار سال اخیر از سوی ماینرها تایید شده و قرار است در ماه نوامبر اجرایی شود. این بروزرسانی «تپ‌روت» (Taproot) نام دارد و حریم خصوصی و راندمان تراکنش‌های شبکه بیت کوین را افزایش خواهد داد.
 
آپدیت مهمی که اخیرا برای شبکه بیت کوین تایید شده، به باور کارشناسان اتفاق بزرگی برای این رمزارز به حساب می‌آید. آپگرید تپ‌روت توانمندی قراردادهای هوشمندی را افزایش می‌دهد که از قابلیت‌های کلیدی فناوری بلاکچین هستند. این فناوری نیاز به مرد میانی را حتی از پیچیده‌ترین تراکنش‌ها حذف می‌کند.
 
«الیس کلین»، موسس شرکت Stillmark می‌گوید: «تپ‌روت مهم است چون فرصت‌های کار با بیت کوین و قابلیت‌های این رمزارز را افزایش می‌دهد.» برخلاف آپگرید سال ۲۰۱۷ که با عنوان «آخرین جنگ داخلی» شناخته می‌شود و اختلافات زیادی بر سر آن وجود داشت، کاربران جهانی روی تپ‌روت اتفاق نظر دارند چون آن را برای پروژه بیت کوین مفید می‌دانند.
 
تغییر ماه نوامبر مربوط به بخش امضاهای دیجیتالی است. این امضاها را شبیه اثر انگشتی در نظر بگیرید که پای هر تراکنش ثبت می‌شود. بیت کوین در حال حاضر از چیزی به نام «الگوریتم امضای دیجیتال منحنی بیضوی» (ECDSA) استفاده می‌کند که از کلید خصوصی کیف پول ساخته می‌شود و امنیت حساب را تضمین می‌کند.
 
تپ‌روت از تکنیکی به نام امضای «اشنور» (Schnorr) استفاده خواهد کرد که تراکنش‌های چندامضایی را اساسا غیرقابل خواندن می‌کند. این اتفاق منجر به افزایش حریم خصوصی می‌شود، چون کلیدهای شما به اندازه قبل روی زنجیره در معرض دید قرار نمی‌گیرند. بدین ترتیب، هویت شما کمی بیشتر از قبل مخفی می‌شود.
 
البته تپ‌روت سطح ناشناس بودن آدرس بیت کوین را روی بلاکچین عمومی افزایش نمی‌دهد، اما باعث می‌شود تراکنش‌های ساده از تراکنش‌های پیچیده‌تر و چندامضایی متمایز باشند. تپ‌روت همچنین هزینه و اندازه قراردادهای هوشمند را روی بلاکچین پایین می‌آورد.
 
«فرد تی‌ئل»، مدیرعامل شرکت Marathon Digital Holdings می‌گوید: «مهم‌ترین نکته برای تپ‌روت قراردادهای هوشمند است. این ویژگی اصلی‌ترین نوآوری شبکه اتریوم محسوب می‌شود. قراردادهای هوشمند اساسا به شما اجازه می‌دهند روی بلاکچین اپلیکیشن و کسب و کار ایجاد کنید.»
 
توسعه‌دهندگان باید در مدت زمان باقی‌مانده تا نوامبر، با انجام آزمایش‌های گوناگون مطمئن شوند که این آپگرید باگ یا خطایی ندارد.

​​