فناوری اطلاعات

کارخانه آمریکایی مونتاژ هیوندای به علت کمبود تراشه تعطیل شد

منبع: دیجیاتو
 
هیوندای خبر از توقف تولید محصولات در یکی از سایت‌های تولیدی خود در ایالت آلاباما داده است. این سایت تولیدی محصولات مختلفی از جمله النترا، سوناتا و سانتافه را تولید می‌کند.
 
این شرکت کره‌ای اعلام کرده است که به علت کمبود تراشه به مدت ۵ روز خطوط تولید خود را به حالت تعلیق در خواهد آورد. این جدای از روزهایی است که به علت سرویس دوره‌ای خطوط به حالت غیر فعال در می‌آید.
 
با این وجود سایت تولیدی شرکت کیا در ایالت جورجیا آمریکا همچنان به کار خود ادامه خواهد داد و مشکل کمبود تراشه نخواهد داشت.
 
پیش از این هیوندای خطوط تولید خود در کره جنوبی را نیز به حالت تعطیل درآورده بود.
 
در حال حاضر تمامی خودروسازان بزرگ جهانی با مشکل کمبود تراشه یا نیمه هادی رو به رو هستند.
 
شرکت‌های خودروسازی برای مواجه با این مشکل برخی از محصولات خود را بدون آپشن‌های اضافی به فروش می‌رسانند زیرا امکان تامین تراشه را ندارند.
 
به طور مثال سیستم استارت/استاپ که برای کاهش مصرف سوخت به کار می‌رود در برخی از مدل های شرکت شورولت حذف شده‌است. این باعث کاهش قیمت ۵۰ دلاری محصولات شورلت به طور میانگین شده‌است اما شورلت تاکید می‌کند که امکان اضافه کردن این قابلیت به این خودروها وجود ندارد.
 
بر اساس تحقیقات صورت گرفته در حدود ۴ میلیون دستگاه خودرو با مشکل کمبود تراشه دست و پنجه نرم می‌کنند و احتمال می‌رود که این بحران در سال ۲۰۲۲ نیز همچنان ادامه پیدا کند.
 
شرکت اینتل قول داده‌است که تا پایان سال جاری بتواند به نیازهای اساسی این بخش جامع عمل بپوشاند.
 
در هر صورت باید دید که آیا بحران کمبود تراشه باعث خواهد شد تا شرکت ها به سراغ تولید تراشه‌های مورد نیاز خود بروند یا خیر.
 
تایوان بزرگ‌ترین بازیگر تولید تراشه و نیمه هادی در دنیا است و تمامی نیاز صنایع مختلف از جمله صنعت خودروسازی را تامین می کند.

​​