فناوری اطلاعات

سهم بازار پردازنده‌های اینتل احتمالا سال آینده به کمترین میزان خود می‌رسد

منبع: دیجیاتو
 
اینتل ممکن است سال آینده شاهد سقوط سهم بازار پردازنده‌های خود به پایین‌ترین سطح باشد و یکی از بزرگ‌ترین  دلایل آن مهاجرت اپل به پردازنده M1 است.
 
اپل سال گذشته اعلام کرد که طی دو سال آینده تمام دستگاه‌های دسکتاپ و لپ تاپ مک خود را به تراشه داخلی مجهز خواهد کرد. تاکنون تنها چهار مدل کامپیوتر مک با تراشه M1 عرضه شده‌اند و باید دید در ادامه چه روندی پیش خواهد رفت.

با وجود چهار دستگاه مک با تراشه M1 و محصولات آینده اپل، به گزارش وب‌سایت DigiTimes، اینتل امسال ۵۰ درصد از تقاضای خرید  چیپ توسط اپل را از دست خواهد داد و در نهایت این موضوع منجر به کاهش سهم بازار اینتل به زیر ۸۰ درصد در سال ۲۰۲۳ می‌شود. بنابراین، انتظار می‌رود پردازنده‌های داخلی مبتنی بر آرم و توسعه یافته اپل نقش بزرگی در گرفتن بخش عمده‌ای از سهم اینتل در سال آینده داشته باشند.
 
اینتل احتمالا در سال ۲۰۲۱ تقریبا ۵۰ درصد سفارشات خود را به اپل از دست بدهد و در نهایت به سمتی پیش می‌رود که میزان سفارش‌ها به صفر برسد و هیچ سفارشی از سوی مشتری خود دریافت نخواهد کرد. همانطور که در این گزارش نوشته شده است با از دست دادن سهم ۱۰ درصدی اپل از بازار و وجود AMD با ۱۰ درصد سهم دیگر، حضور اینتل در بازار نوت بوک به احتمال زیاد در سال ۲۰۲۳ به زیر ۸۰ درصد می‌رسد.
 
اینتل ظاهرا از تاثیر تراشه‌های M1 اپل بر تجارت خود آگاه است، زیرا کمپین‌های بازاریابی متعددی را علیه مکینتاش ایجاد کرده است و این دیدگاه را مطرح می‌کند که لپ‌تاپ‌های مجهز به پردازنده‌های اینتل در مقایسه با مک سیلیکون عملکرد ضعیف‌تری دارند. از طرف دیگر بلومبرگ گزارش داد که اپل در حال آزمایش تراشه‌های پیشرفته خود با ۳۲ هسته قدرتمند و ۱۲۸ هسته اضافی برای گرافیک نسخه‌های آینده مک است.

​​