فناوری اطلاعات

روش جدید قاچاقچیان برای رد کردن تراشه از مرزها

منبع: زومیت
 
با ادامه کمبود جهانی CPU، قاچاقچیان برای رد کردن صدها پردازنده از مرز، در روشی خلاقانه آن‌ها را به بدن‌ خود چسباندند؛ اما در گمرک گرفتار شدند.
 
این روزها دست یافتن به بهترین پردازنده‌‌های بازار آرزوی بسیاری از کاربران است؛ اما ظاهرا برای برخی از افراد چسباندن آن‌ها به بدن برای قاچاق کار چندان سختی نیست. 
 
به گزارش Techspot، در تاریخ ۱۶ ژوئن (۲۷ خرداد) مقامات گمرک هنگ‌کنگ هنگام بازرسی کامیونی در حال عبور از پل مرزی هنگ‌کنگ - ژوهای - ماکائو متوجه رفتار مشکوک راننده و کمک راننده شدند. در این بازرسی هیچ چیز مشکوکی در کامیون پیدا نشد؛ اما ماموران هنگام تفتیش بدنی راننده مورد غیر معمولی کشف کردند.
 
معلوم شد که این دو نفر، ۲۵۶ واحد پردازنده Intel Core i7-10700 و Core i9-10900K به ارزش ۸۰۰ هزار یوان (معادل ۱۲۳ هزار دلار) را به کمک سلفون به بدن و پاهای خود چسبانده‌اند. 

اما این پایان ماجرا نبود. ده روز بعد، قاچاقچیان دیگری درست در همین گذرگاه دست به قاچاق پردازنده زدند؛ این بار ۵۲ واحد تراشه اینتل بین صندلی راننده و سرنشین جلو کشف و ضبط شد. 
 
قاچاقچیان اما تسلیم نشدند و هفته گذشته دوباره تلاش کردند این پردازنده‌های کمیاب را از مرز رد کنند؛ البته این بار بدون کمک سلفون. طبق گزارش‌ها، گمرک هنگ‌کنگ ۲۲۰۰ واحد پردازنده و ۱۰۰۰ ماژول رم را از یک کامیون کانتینر ضبط کرد. علاوه بر این، ۶۳۰ دستگاه گوشی هوشمند و ۷۰ قلم لوازم آرایشی در این کانتینر کشف و ضبط شد. 
 
ارزش کل محموله‌های قاچاق‌شده در بازار حدود ۴ میلیون دلار تخمین زده شده است. گمرک هنگ‌کنگ هشدار داده که این جرائم می‌تواند منجر به «حداکثر جریمه ۲ میلیون دلاری و ۷ سال حبس» شود.
 
ارزش CPU‌-ها به خاطر کمبود جهانی تراشه به طرز چشم‌گیری افزایش داشته است. افراد برای دستیابی به بهترین پردازنده‌ها و کارت‌های گرافیک دست به اقدامات مختلفی از جمله پرداخت هزینه‌های گزاف یا رد رشوه‌های ۲۵۰۰ دلاری برای حق خرید کارت گرافیک NVIDIA RTX 3080 Ti زده‌اند. 
 
طبق گفته دل، کمبود تراشه تا مدت‌ها تعداد پردازنده‌های مرکزی، پردازنده‌های گرافیکی و سایر قطعه‌ها را تحت تأثیر قرار خواهد داد.
 

​​