فناوری اطلاعات

اینتل پردازنده‌های هیبریدی Lakefield را تنها یکسال پس از عرضه بازنشسته کرد

منبع: دیجیاتو
 
اینتل تصمیم گرفته به علت تغییر در تقاضای مشتریان، تولید پردازنده‌های هیبریدی Lakefield را متوقف کند. این تراشه‌ها مبتنی بر Foveros‌ بودند و اولین بار در سال ۲۰۱۸ معرفی شدند، هرچند اواسط سال ۲۰۲۰ از راه رسیدند.
 
هدف اینتل از معرفی این پردازنده‌ها، مقابله با معماری big.LITTLE تراشه‌های مبتنی بر ARM بود که چند سالی می‌شود در دنیای گوشی‌های هوشمند شاهد استفاده از آن هستیم. در این نوع معماری، با هسته‌های قدرتمند و کم‌مصرف روبه‌رو هستیم.
 
پردازنده‌های Lakefield اینتل به یک پردازنده قدرتمند و ۱۰ نانومتری Sunny Cove و ۴ هسته اتم مبتنی بر هسته‌های Tremont مجهز شده‌اند. در حالی که هسته اصلی و بزرگ وظیفه انجام کارهای سنگین را برعهده دارد، هسته‌های Tremont برای کارهای سبک‌تر در پس زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگرچه اینتل می‌خواست با چنین پردازنده‌هایی معماری ترکیبی یا هیبریدی را به لپ‌تاپ‌ها بیاورد، اما تنها دو لپ‌تاپ لنوو تینک‌پد ایکس ۱ فولد و سامسونگ گلکسی بوک اس به آن مجهز شدند. بنابراین Lakefield یک شکست به حساب می‌آید و به همین دلیل اینتل تصمیم به توقف تولید آن‌ها گرفته است.
 
طبق گزارشی جدید، اینتل توقف تولید پردازنده‌های Lakefield را رسما تایید کرده و چنین موضوعی را به مشتریانش هم اطلاع داده است. آخرین سفارش‌ها برای این پردازنده‌ها در آوریل ۲۰۲۲ در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند.
 
سخنگوی اینتل گفته با وجود توقف تولید، پردازنده‌های لیک‌فیلد یک دستاورد مهم برای این کمپانی به حساب می‌آیند. با این معماری، اینتل می‌تواند ابعاد برد را کاهش دهد و عملکرد مناسبی در اختیار کاربران قرار دهد، البته پردازنده‌های Lakefield در این زمینه چندان موفق نبودند.
 
لیک‌فیلد پایان کار پردازنده‌های هیبریدی اینتل نخواهد بود. این کمپانی برای نسل بعدی پردازنده‌هایش به نام Alder Lake به سراغ معماری هیبریدی جدیدی می‌رود تا بتواند حضور قدرتمندتری در بازار داشته باشد و دوباره سهم AMD را در بازار کاهش دهد. البته AMD هم با معماری Zen 4 می‌خواهد به حضور قدرتمندش در بازار ادامه دهد.

​​