فناوری اطلاعات

تویوتا اولین شهر هوشمند را در ژاپن راه‌اندازی می‌کند

منبع: پیوست
 
تویوتا، به عنوان یکی از بزرگترین خودروسازان جهان، قرار است یک شهر خودران طراحی کند. این شهر که وُوِن (Woven) نام دارد، قرار است نزدیک شهر ام‌تی فوجی در ژاپن ساخته شود و ۷۰۰ کیلومتر مربع وسعت خواهد داشت. این جامعه به صورت کاملا خودران طراحی می‌شود تا تکنولوژی‌های جدیدی مثل رانندگی خودرکار، رباتیک و هوش مصنوعی (AI) در محیط آن آزمایش شود.
 
 به نقل از Forbes، نمونه اولیه «شهری برای آینده» از پایه در مکانی ساخته می‌شود که پیشتر، کارخانه هیگاشی فوجی در آنجا قرار داشت و در دسامبر ۲۰۲۰ پس از چند دهه خودروسازی، عمر این کارخانه به پایان رسید.
 
شهر وون به عنوان یک آزمایشگاه زنده
ایده شهر وون این است که افراد، ساختمان و خودروها می‌توانند با داده‌های لحظه‌ای و حسگر‌ها با یکدیگر ارتباط داشته باشند. این ارتباط به تویوتا اجازه می‌دهد تا عملکرد هوش مصنوعی پیشرفته را در جهان واقعی و با حداقل خطر آزمایش کند.
 
اکوسیستم تمام متصل این شهر از منابع انرژی پاک مثل انرژی خورشیدی، سلول‌های سوختی هیدروژنی و انرژی زمین گرمایی تامین می‌شود.
 
شهر وون سه نوع خیابان خواهد داشت که روی زمین با هم تقاطع پیدا می‌کنند: یکی متعلق به پیاده‌ها، یکی برای کسانی که از خودرو شخصی و معمولی استفاده می‌کنند و دیگری برای خودرو‌های خودران.
 
شهروندان این شهر با خودرو‌های خودران بدون هیچ آلودگی منتقل می‌شوند و تویوتا احتمالا از خودرو‌های خودرانی که برای تحویل کالا در المپیک توکیو طراحی کرده برای حمل کالا در این شهر استفاده می‌کند.
 
شهر‌هایی که برای خودرو‌های خودران ساخته می‌شوند
متخصصان پیش‌بینی کرده‌اند که بیش از ۳۳ میلیون خودرو خودران تا سال ۲۰۴۰ در جهان به فروش می‌رسد؛ اما امروزه حتی پیشرفته‌ترین خودرو‌ها نیز به یک حد مشخص از نظارت انسانی نیاز دارند.
 
برای انطباق کامل خودرو‌های خودران، شهر‌ها باید به طور کامل برای این موضوع آماده شده و مقادیر عظیم داده را به خودرو‌ها منتقل کنند. حسگر‌ها و دوربین‌های جاده‌ای، چراغ راهنمایی و ساختمان‌ها می‌توانند این داده‌ها را برای خودروها تامین کنند. زمانی که خودرو‌های خودران این داده‌ها را در اختیار داشته باشند می‌توانند از آن برای حرکت امن در شهر استفاده کنند.
 
در حال‌حاضر شهرهای مدرن از چنین قابلیت‌هایی برخوردار نیستند و به همین دلیل تویوتا می‌خواهد شهر هوشمند وون را از پایه به صورت کاملا مجهز طراحی کند. طراحی این اجتماع جدید به شرکت اجازه می‌دهد تا زیرساخت شهری نوینی را امتحان کند و درنتیجه سیستم‌های امن‌تری خواهیم داشت.
 
تویوتا در فوریه ۲۰۲۱ ساخت شهر وون را آغاز کرد. این شهر در نهایت جمعیتی متشکل از ۲ هزار محقق و شهروند را خواهد داشت که یک سری تکنولوژی‌ها را توسعه داده و آزمایش می‌کنند.

​​