فناوری اطلاعات

ربات آفتاب پرست در کسری از ثانیه رنگ عوض می‌کند

منبع: سیناپرس
 
در یک پژوهش جالب توجه انجام شده توسط محققان بین الملل، رباتی ساخته شده که قادر است با قرار گرفتن در محیط‌های مختلف، به سرعت رنگ خود را مطابق با آن تغییر دهد.
 
محققان بین المللی در یک پژوهش بدیع، پوستی مصنوعی مشابه با پوست آفتاب پرست را تولید کرده‌اند که می‌تواند به ربات‌ها این امکان را بدهد تا رنگ خود را مطابق با محیط اطرافشان تغییر دهند.
 
به گفته این محققان، این پوست مصنوعی و ربات استفاده کننده از آن که ابزاری عالی برای استتار محسوب می‌شود، قادر است به خوبی رنگ پس زمینه محلی را تشخیص داده و بلافاصله رنگ خود را به گونه ای تغییر دهد تا با رنگ و بافت زمینه مطابقت داشته باشد.
 
 
این ابداع به گفته محققان فوق، فناوری‌های مرتبط با استتار پوششی را تحت تأثیر قرار خواهد داد و منجر به تولید نسل بعدی ابزارهای مربوطه خواهد شد.به گزارش سیناپرس، انجام استتار مصنوعی، اصولاً بر اساس تقلید از شیوه‌های استتار موجود در طبیعت اجرا می‌شود، نظیر آن چه در تعدادی از گونه‌ها مانند آفتاب پرست مشاهده می‌گردد. اما پیش نیاز ساخت دستگاه‌های استتار مصنوعی، آن است که این دستگاه‌ها، توانایی انتقال طیف وسیعی از رنگ‌ها را بر اساس نیاز لحظه ای داشته باشند.
 
اما آن گونه که متخصصان می گویند، دستیابی به این امر به دلیل پیچیدگی سیستم‌های مورد نیاز و تغییرپذیری بسیار بالای محیط و رنگ‌های بی شمار آن، همواره امری بسیار دشوار بوده است.
 
با این وجود، این کار توسط پژوهشگران دانشگاه ملی سئول در کره جنوبی، با استفاده از لایه‌های کریستال مایع و شبکه‌های نانوسیم نقره طرح دار و عمودی انجام شده است.
 
این محققان با استفاده از این موارد و ترکیب آن‌ها با سنسورهای مختلف رنگ و سیستم‌های کنترل بازخورد، موفق به ساخت پوست آفتاب پرست مصنوعی شده و آن را بر روی یک ربات با بدن نرم مورد آزمایش قرار داده‌اند.
 
بررسی‌های آن‌ها نشان داده که ربات فوق می‌تواند رنگ پس زمینه محلی را به سرعت تشخیص داده و رنگ خود را مطابق با آن تغییر دهد و بدین ترتیب، قابلیت بالایی در مستتر کردن خود در محیط طبیعی یا مصنوعی داشته باشد.
 
این محققان اشاره کرده‌اند که تحقیقات بیشتری برای بهبود قدرت تشخیص و بیان بافت سطح با وضوح بالا مورد نیاز است که البته این امر نیز با پیشرفت در پردازش سیگنال و علوم داده محور قابل دستیابی است.به گزارش سیناپرس، این یافته‌ها را مجله بین المللی Nature Communications منتشر کرده است.

​​