فناوری اطلاعات

شرط دولت ترکمنستان برای ارایه اینترنت خانگی: به قرآن قسم بخورید از VPN استفاده نمی‌کنید

دولت ترکمنستان اینترنت پرسرعت خانگی را با یک شرط عجیب برای شهروندان متقاضی ارایه می دهد و آن قسم خوردن متقاضیان به قرآن برای دور نزدن سانسور اینترنتی با استفاده از وی‌پی‌ان است.
 

ترکمنستان یکی از بسته‌ترین کشورها در زمینه آزادی گردش اطلاعات است. در این کشور حدود 25 درصد شهروندان به وب دسترسی دارند.

به گزارش وب سایت روزنامه تایمز انگلستان، شهروندان ترکمنستانی متقاضی اینترنت پرسرعت خانگی می‌گویند دولت این کشور شرط عجیب و جدیدی برای ارایه این سرویس به شهروندان در نظر گرفته و آن قسم خوردن به قرآن به عنوان یک تعهد برای عدم استفاده از وی پی ان و عدم ورود به سایت‌های مسدود شده است.

ترکمنستان یکی از محدودترین کشورهای جهان در زمینه گردش آزاد اطلاعات و دسترسی شهروندان به اینترنت است.

در این کشور  پایگاه‌های خبری منتقد یا مستقل به طور معمول توسط دولت " قربانقلی بردی محمدوف" رئیس جمهوری ترکمنستان مسدود می‌شوند.

در ترکمنستان حدود یک چهارم خانوارها دسترسی به وب دارند اما بسیاری از سایت‌ها از جمله فیسبوک، یوتیوب و توییتر فیلتر است و کاربران اینترنت از طریق شبکه‌ای از "بخش‌های امنیتی دیجیتال" تحت نظارت قرار می‌گیرند.

با وجودی که استفاده از" وی پی ان" در ترکمنستان غیرقانونی است اما شهروندان ترکمنستان به طور گسترده برای دور زدن فیلترینگ از این ابزار استفاده می‌کنند.

یک شهروند ترکمنستانی دریافت‌کننده اینترنت خانگی در این باره به رادیو اروپا آزاد گفته است:" من یک سال و نیم منتظر ماندم تا همه مدارک لازم را پر کرده و فرم های درخواست اینترنت خانگی را امضا کردم. حالا آنها می‌گویند من باید به قرآن قسم بخورم که از "وی پی ان" استفاده نمی‌کنم، اما بدون وی‌پی‌ان به هیچ سایتی دسترسی نیست و من نمی‌دانم چه کنم."

در ترکمنستان نصب اپلیکیشن‌هایی چون فیسبوک، یوتیوب و توییتر در گوشی تلفن همراه جرم محسوب می‌شود و شهروندانی که این اپلیکیشن‌ها را روی گوشی تلفن همراه خود نصب کرده باشند، مجازات می شوند.


​​