فناوری اطلاعات

بیش از ۲۰ درصد درآمد TSMC از طریق اپل تامین می‌شود

منبع: دیجیاتو
 
اپل با همکاری شرکت TSMC بسیاری از تراشه‌هایش از جمله A14 بایونیک، M1 و چند تراشه دیگر را تولید می‌کند. همین مسئله باعث شده بیش از ۲۰ درصد مجموع درآمد TSMC از قراردادهای این شرکت با اپل حاصل شود.
 
گزارش جدید خبرگزاری دیجی‌تایمز می‌گوید اپل بیش از ۲۰ درصد درآمدهای TSMC را تامین می‌کند. اصلی‌ترین همکاری این دو شرکت در بحث تولید تراشه‌های سری A است که در آیفون و آیپد استفاده می‌شود. آخرین تراشه از این سری A14 بایونیک بود که در سری آیفون ۱۲ به کار گرفته شد و به‌زودی A15 بایونیک را در سری آیفون ۱۳ خواهیم دید.
 
کوپرتینویی‌ها همچنین چند وقتی است که تولید تراشه‌های سری M را آغاز کرده‌اند. اولین محصول از این سری تراشه M1 بود که پارسال روی مک‌بوک ایر و مک‌بوک پرو جدید استفاده شد. حالا شایعاتی درباره تراشه M1X و M2 هم به گوش می‌رسد. M1X احتمالا تا چند ماه دیگر روی مک‌بوک پرو ۱۴ و ۱۶ اینچی و M2 سال آینده در مک‌بوک ایر بعدی عرضه خواهد شد.
 
شرکت TSMC بخش بزرگی از موفقیت خود را مدیون موفقیت آیفون اپل بوده است. اگر این گوشی‌ها فروش خوبی داشته باشند، درآمد TSMC هم بالا می‌رود، بنابراین سرنوشت آیفون همواره اهمیت زیادی برای تایوانی‌ها داشته است. ولی این شرکت اخیرا دامنه همکاری‌های خود را با اپل افزایش داده و در تولید آیپد، مک و اپل واچ هم با کوپرتینویی‌ها همکاری می‌کند تا بر گستره وسیع‌تری از محصولات اتکا داشته باشد.
 
اپل تراشه‌ها را خودش طراحی می‌کند و صرفا وظیفه تولید آن‌ها را به TSMC می‌سپارد. این شرکت دارنده یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین خطوط تولید نیمه‌رساناهای دنیاست و اختلال در فعالیت آن‌ها بخش عمده زنجیره تامین جهانی را دچار مشکل می‌کند.
 
به دنبال موفقیت اپل در استفاده از تراشه‌های اختصاصی حالا شرکت‌های بیشتری در پی اتخاذ استراتژی مشابهی هستند. یکی از این شرکت‌ها گوگل است که می‌خواهد در پیکسل ۶ از تراشه اختصاصی تنسور استفاده کند.

​​