فناوری اطلاعات

هواوی رسما تایید کرد: ورود به بازار خودرو در پی شکست در بازار موبایل

منبع: دیجیاتو
 
 
شرکت هواوی که بخاطر تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا بخش قابل توجهی از سهم بازار موبایل را از دست داده، به سمت بازار خودرو گرایش پیدا کرده و قصد دارد تمرکز بیشتری بر این حوزه داشته باشد. این غول چینی دنیای دیجیتال سابقه همکاری با برندهای مطرح خودروسازی را در کارنامه دارد، ولی فعلا همکاری با شرکت‌های داخلی را در دستور کار قرار داده است.
 
هواوی با عرضه سیستم HiCar در سال ۲۰۱۹ بطور جدی وارد صنعت خودرو شد. این سیستم به رانندگان اجازه می‌دهد خودروهای خود را به تلفن‌های همراه هوشمند متصل کرده و از این طریق از قابلیت‌هایی مثل دستیار صوتی هوشمند و مسیریاب استفاده کنند.
 
سیستم HiCar به قدری موفق از آب درآمد که بیش از ۳۰ برند خودروساز چینی و برند‌های مطرح بین‌المللی چون آئودی و ولوو اکنون در حال بهره‌گیری از آن هستند. آنطور که نشریه اتونیوز گزارش کرده، امسال حدود ۵ میلیون خودروی سواری و خودروی تجاری سبک به این سیستم نوین مجهز خواهند شد.
 
 
در کنار گسترش سیستم HiCar، هواوی حالا به دنبال ورود به دنیای خودروهای برقی است. این کمپانی اخیرا قراردادی را با شرکت جیانگهوای اتومبیل (Jianghuai Automobile Co) امضا کرده و در نظر دارد با همکاری آن برای نسل بعدی اتومبیل‌های الکتریکی سنسور و کابین هوشمند توسعه دهد.
 
به غیر از جیانگهوای اتومبیل، برند پر سر و صدای GAC هم از سرمایه‌گذاری مشترک ۸۰۰ میلیون یوانی (۱۲۳ میلیون دلار) با هواوی در زمینه تولید یک خودروی شاسی‌بلند هوشمند خبر داده است. گفته می‌شود این خودرو به تکنولوژی‌های پردازشی و ارتباطاتی هواوی مجهز شده و دارای فناوری خودران سطح چهار خواهد بود. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، تولید انبوه این خودرو از اواخر سال ۲۰۲۳ آغاز خواهد شد.
 
این تمام ماجرا نیست، زیرا هواوی با شرکت آرک‌فاکس (ArcFox) نیز وارد همکاری شده؛ این شرکت که زیرمجموعه گروه بایک است، آوریل گذشته و در نمایشگاه خودروی شانگهای از یک مدل پیشرفته با نام آلفا-اس رونمایی کرد. این خودرو به سیستم عامل هارمونی و فناوری خودران سطح ۳ که توسط هواوی توسعه یافته، مجهز است.
 
هواوی با برند چانگان نیز وارد همکاری شده و این دو در حال ساخت یک شاسی‌بلند برقی پیشرفته هستند. این کراس‌اوور قرار است در ماه نوامبر و در نمایشگاه خودروی گوانگژو پرده‌برداری شود.
 
گفتنی است هواوی در جریان نمایشگاه خودرو شانگهای ۲۰۲۱، از اولین اتومبیل تحت برند خود نیز رونمایی کرد، خودرویی که Seres SF5 نام دارد و با شتاب ۴.۷ ثانیه در کلاس کراس‌اوورهای الکتریکی پیشرفته جای می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر با این خودرو می‌توانید مطلب مربوطه را مطالعه فرمایید.

​​