فناوری اطلاعات

کارت گرافیک انویدیا RTX 3090 Super با ۱۰,۷۵۲ هسته کودا امسال معرفی می‌شود

منبع: دیجیاتو
 
انویدیا احتمالا برای مقابله جدی‌تر با اینتل، در ادامه سال از یک کارت گرافیک پرچمدار جدید رونمایی می‌کند. این محصول با نام انویدیا RTX 3090 Super بیش از ۱۰ هزار هسته کودا و توان طراحی حرارتی بالاتر از ۴۰۰ وات خواهد داشت.
 
اینتل می‌خواهد از سال آینده میلادی حضور پررنگ‌تری در بازار گرافیک داشته باشد و به همین علت کارت‌های گرافیک مستقل ARC را روانه بازار خواهد کرد. انتظار می‌رود اولین پرچمدار اینتل قادر به شکست RTX 3070 باشد، اما در آینده احتمالا این کمپانی می‌تواند با قدرتمندترین گرافیک‌های انویدیا هم رقابت کند.
 
حالا ظاهرا انویدیا برای اینکه چنین فرصتی را به اینتل ندهد، می‌خواهد تا پایان سال جاری میلادی از یک کارت گرافیک جدید رونمایی کند. در حال حاضر جی‌فورس RTX 3090 مبتنی بر هسته GA102 با ۱۰,۴۹۶ هسته کودا به عنوان پرچمدار انویدیا با معماری Ampere شناخته می‌شود. اما در آینده نسخه جدید آن از راه می‌رسد.
 
 
بنابر اعلام یک منبع آگاه با حساب توییتری «Greymon55»، کارت گرافیک انویدیا RTX 3090 Super از ۱۰,۷۵۲ هسته کودا بهره می‌برد و توان طراحی حرارتی بالاتر از ۴۰۰ وات دارد که ۵۰ وات از نسخه مرجع RTX 3090 بالاتر است. در حال حاضر اطلاعات بیشتری درباره این محصول منتشر نشده، اما انتظار می‌رود پیکربندی حافظه‌اش تفاوتی با RTX 3090 داشته باشد. بنابراین با کارت گرافیک تایتان مبتنی بر Ampere روبه‌رو نخواهیم شد.
 
در حالی شاید انویدیا تا پایان سال جاری میلادی از این کارت گرافیک رونمایی کند که در حال کار روی نسل بعدی GPUهایش با نام «ایدا لاولیس» است. انتظار می‌رود نسل بعدی گرافیک‌های این کمپانی با معماری جدیدش اواخر ۲۰۲۲ از راه برسند.
 
با ورود اینتل به بازار کارت‌های گرافیک، رقابت در این بازار سنگین‌تر از گذشته خواهد شد و شرکت‌های انویدیا و AMD که سال‌هاست در این بازار حکمرانی می‌کنند، باید برای رقیبی جدید آماده باشند. این رقابت که به نفع مصرف‌کننده خواهد بود، می‌تواند به معنای افزایش قدرت و همچنین کاهش قیمت باشد.

​​